S-a luptat cu cancerul și a devenit un erou. Nebunia în finala Cupei Africii a Națiunilor

S-a luptat cu cancerul și a devenit un erou.  Nebunia în finala Cupei Africii a Națiunilor

PAP/EPA / LEGNAN KOULA / În fotografie: Sebastien Haller a devenit eroul naționalei sale în meciul final al Cupei Africii Națiunilor

Thomas Galinsky

Pentru a treia oară în istorie, Côte d'Ivoire a câștigat Cupa Africii a Națiunilor. În meciul final, echipa condusă de Emers Fay a învins Nigeria cu 2-1, cu golul decisiv marcat de Sebastien Haller, care se luptase cu cancerul în urmă cu un an.

Anii 1992, 2015 și 2024. Naționala Coastei de Fildeș a câștigat cel mai important meci al anului de pe continentul african și a câștigat a treia Cupă Africană a Națiunilor din istorie.

Până la sfârșitul primei reprize nu a existat niciun semn de un astfel de scenariu, pentru că Nigeria a fost înainte și a fost echipa mai bună. William Troost-Ekong a sărit în partea de sus a suprafeței de pedeapsă după ce a primit o centrare dintr-o lovitură de colț și aproape a șutat direct în suprafața de pedeapsă.

Dar, după ce s-a schimbat partea, imaginea jocului s-a schimbat la 180 de grade. WKS a mers clar la atac și a muncit din greu pentru a obține victoria. Au fost o mulțime de situații. Franck Kessie a egalat după o lovitură de colț, iar douăzeci de minute mai târziu a fost euforie în tribunele lui Abidjan, când Sebastien Haller a marcat un gol.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: A lovit cu piciorul de sub propria poartă. Și-a marcat golul visat

Didier Drogba, care stătea în tribune, nu a putut să-și stăpânească emoțiile. A alergat, a sărit și și-a fluturat brațele. Toată lumea a asistat la această întâlnire.

READ  Tejgheaua se oprește la 22. Iga Šwietik nu își va apăra titlul la Paris, tenis

Cu toate acestea, pentru Haller, un astfel de meci are o semnificație specială. La câteva momente după mutarea sa la Borussia Dortmund (în vara anului 2022), a fost diagnosticat cu o tumoare malignă a testiculelor. A fost operat și a fost supus chimioterapiei. A trebuit să părăsească fotbalul pentru câteva luni. În ianuarie 2023, s-a întors și acum este erou național.

Între timp, WKS a răzbunat o înfrângere cu Nigeria în faza grupelor. Apoi s-a dovedit că rivalii au fost mai buni (1:0), dar în finală rezultatul a fost cu totul altul.

Drumul către această finală nu a fost deloc pavat cu trandafiri. Ei au reușit să se califice din grupă cu doar trei puncte. În optimile de finală s-a înregistrat o victorie asupra Senegalului la penalty-uri, iar în 1/4 de finală a fost nevoie de prelungiri împotriva Mali. Meciul de semifinale împotriva Republicii Democrate Congo a fost „doar” 1-0. Dar în finală, echipa și-a arătat caracterul, a compensat înfrângerile după o primă repriză proastă, iar acum poate sărbători.

Nigeria – Coasta de Fildeș 1-2 (1-0)
1-0 William Troost-Ekong 38'
1:1 Franck Kessie 62'
1:2 Sebastien Haller 81'

O tendință surprinzătoare pentru Mourinho? „Învățarea limbilor”