Sabalenka i-a refuzat letonei șansa de a-și apăra titlul. O înfrângere surprinzătoare pentru elvețieni

Sabalenka i-a refuzat letonei șansa de a-și apăra titlul.  O înfrângere surprinzătoare pentru elvețieni

Getty Images/Christopher Pike/Foto: Arina Sabalenka

Lukasz Iwanek

Aryna Sabalenka a eliminat-o pe Jelena Ostapenko, care nu își va apăra titlul în Dubai (WTA 1000). Campioana de la Australian Open a pierdut setul, dar în următoarele două meciuri nu a dat nicio șansă Letoniei. În mod neașteptat, Belinda Bencic a fost eliminată.

Sferturile de finală au fost alese miercuri la Dubai. Aryna Sabalenka (WTA 2) își continuă seria de victorii. Ea a învins-o pe Jelena Ostapenko (WTA 20) cu 2-6, 6-1, 6-1 și are un record de 13-0 anul acesta. În 1 oră și 40 de minute, campioana de la Australian Open a făcut trei pase decisive și a transformat șase dintre cele 13 puncte de break ale sale.Letona nu își va apăra titlul.

Belinda Bencic (WTA 9) a fost eliminată, pierzând cu 1-6, 4-6 în fața Karolinei Mochova (WTA 112). Cehia a servit șase ași și a marcat 29 din cele 38 de puncte ale ei la primul serviciu. Ea a răspuns la două dintre cele trei puncte de break și a transformat patru din șase oportunități de break. Naționala Elveției a suferit doar a treia înfrângere anul acesta (bilanţ 15-3). A câștigat titluri la Adelaide și Abu Dhabi.

Jessica Pegula (WTA 3) a învins-o pe Ana Bogdan (WTA 75) 6: 4, 6: 3. În primul set, americanca a revenit de la 0: 3. În 96 de minute, a anulat șapte dintre cele zece puncte de break și a transformat șase. din cele 11 puncte de break pe care le are. Ea se va confrunta cu Muchova în sferturile de finală.

READ  Athletic câștigă Cupa Regelui! Victoria mult așteptată a venit după o serie de penalty-uri [WIDEO]

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsports: superba creație a Serenei Williams. Fanii au fost încântați

Madison Keys (WTA 23) a învins-o pe Victoria Azarenka (WTA 14) cu 6-2, 6-1 în 57 de minute. Americanca a servit nouă ași și a marcat 26 din cele 32 de puncte la primul serviciu. Ea nu i-a oferit adversarului o singură șansă de break și a folosit patru dintre cele opt puncte de break. Următorul adversar al lui Keys va fi compatriota ei Coco Gauff (WTA 6), care miercuri nu a fost nevoită să meargă în judecată. Campioana de la Wimbledon Jelena Rybakina (WTA 10) s-a retras din turneu din cauza unei accidentări la spate.

În lupta pentru sferturile de finală a avut loc o confruntare între cei doi campioni de Grand Slam din Cehia. Barbora Krejcikova (WTA 30) a învins-o pe Petra Kvitova (WTA 15) cu 6-3, 6-2. În 74 de minute, câștigătorul Roland Garros din 2021 a servit un serviciu și a avut patru pauze. Prima ei întâlnire a fost cu campioana de la Wimbledon din 2011 și 2014. Joi o va înfrunta pe Sabalenka, Krzyskova.

Dubai Duty Free Tenis ChampionshipsDubai, Emiratele Arabe Unite)
WTA 1000, teren dur, fond de premii: 2,788 milioane de dolari