Sabalenka nu va invada Miami.  Eșec uluitor!

Getty Images / Imaginea: Arina Sabalenka

Lukas Ivanek

Aryna Sabalenka nu va cuceri Miami (WTA 1000). Ea a pierdut miercuri campioana Australian Open în fața româncei Sorana Cîrstea.

Meciurile din sferturile de finală s-au încheiat miercuri la Miami. După ce la ora 19:00 PST, Aryna Sabalenka (WTA 2) și Sorana Cîrstea (WTA 74) au marcat accesul în teren. Întâlnirea s-a încheiat cu o bubuitură. Românca, care a învins-o pe campioana de la Australian Open cu 6-4, 6-4, a avansat în semifinale.

Meciul a avut un început neașteptat. Cîrstea a avut o fractură în cruce frontală. Sabalenka era în contradicție cu eficacitatea. Au fost o mulțime de întoarceri pierdute și piese rupte în schimburi din partea ei. A trebuit să aștepte mult timp pentru a avea șansa de a compensa pierderea. A trăit să vadă cel de-al optulea joc și cu un forehand mare a compensat la 4:4.

Cu toate acestea, acest lucru nu a afectat calmul jucătorului din Belarus. Tenisul campioanei de la Australian Open a fost sacadat. Serviciul ei a eșuat. Am făcut un fault în a noua repriză. Cirstea a amestecat bine direcția și viteza și a fost solid în fiecare element. Am folosit deja primul meu set de as.

Urmărește videoclipul: Așa era îmbrăcat Dubai. Bogăția este la orizont

Începutul celui de-al doilea joc este o continuare a jocului nervos Sabalenka. Am greșit dublă în primul joc. De data aceasta, vicecampionul a compensat mai repede pierderea. O lucrare genială cu revers ia permis să egaleze la 2:2.

READ  Finala Campionatului European sub 21 de ani. Germania - Portugalia. Ponturi, cote (06/06/2021)

Sabalenka a avut un moment de joc bun și a avut un break point în al șaselea joc. Cîrstea a rămas calmă și s-a salvat de la pierderea serviciului. Românca a urmat lovitura, arătându-și forța de retur și înscriind un break la 4: 3. Sabalenka a jucat inegal pentru a întoarce această confruntare. În al zecelea joc, a avut două puncte de break, dar românca de la 15-40 a marcat patru puncte. Meciul s-a încheiat când campioana de la Australian Open a aruncat o revenire.

Ambii jucători au servit șapte ași în 85 de minute. Sabalenka a avut si ea sase greseli duble in timp ce Cirstea a avut doar doua. Românca a marcat 23 din 27 de puncte la primul serviciu. Ea a folosit patru dintre cele șapte puncte de break. Ea a fost creditată cu 16 lovituri finale cu nouă erori neforțate. Sabalence a marcat 21 de victorii consecutive și 21 de rateuri.

Cîrstea se simte foarte bine pe terenurile din SUA. La Indian Wells, ea a ajuns în sferturi de finală, eliminând-o pe Caroline Garcia pe parcurs. Ea a pierdut doar în fața lui Iga Świątek. Românul concurează la Miami pentru a paisprezecea oară. Înainte de asta, ea a ajuns în turul al patrulea o singură dată (2013).

Sabalenka a câștigat primul ei titlu de Grand Slam la simplu la Australian Open în ianuarie. La Indian Wells, ea a marcat un meci final, unde a pierdut în fața Jelenei Rybakina. Miercuri, la Miami, a suferit a treia înfrângere a sezonului (bilanţ 20-3).

O va înfrunta în semifinale pe Cerstea Petra Kvitova.

Miami OpenMiami (Statele Unite ale Americii)
WTA 1000, Hard Court (Laykold), fond de premii de 8,8 milioane de dolari
miercuri 29 martie

READ  Așa își petrece vacanțele Novak Djokovic. Există un indiciu

Sferturi de simplu:

Sorana Cîrstea (România) – Aryna Sabalenka (2) 6-4, 6-4

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)