Sampdoria – Juventus. Wojciech Szczęsny a salvat penalty-ul! Victoria Juventus. Serie A italiană

Sampdoria – Juventus.  Wojciech Szczęsny a salvat penalty-ul!  Victoria Juventus.  Serie A italiană

Juventus a fost foarte puternică în ultimele săptămâni. Înainte de meciul cu Sampdoria, bătrâna a înscris 11 puncte în cinci meciuri din Serie A, echipa lui Chizusni este încă importantă în lupta pentru campionatul Italiei, iar înainte de meciul de sâmbătă erau la doar șapte puncte de liderii ligii, Milan.

Juventus a fost un candidat clar împotriva Sampdoriei. Echipa lui Bartosz Berezinski este abia pe locul 16 în Serie A și trebuie mai presus de toate să se apere împotriva retrogradării. Din păcate, în meciul cu bătrâna, Sampdoria nu a putut să-și îmbunătățească scorul.

Meciul a fost decis în prima repriză. Furios pe aripa Juventus, Juan Cuadrado a lansat un meci de simplu în minutul 23 al meciului și a trimis o centrare constantă către suprafața de pedeapsă Sampdoria. Japoneza Maya Yoshida a făcut un atac nenorocos și a trimis mingea în propria poartă în timp ce a încercat o centrare.

După 10 minute, Moise Kean a fost faultat în suprafața de pedeapsă a echipei Berezinski. Alvaro Morata a ajuns pe poziția „11” și poate să fi transformat-o în golul secund pentru Juventus. Prima repriză, în care Szczecinny a arătat o interferență fină, s-a încheiat cu scorul de 2: 0 pentru bătrână.

READ  Un fiasco pentru Liverpool! - Sport WP SportoweFakty

A fost un rezultat total nemeritat. Sampdoria a dominat sâmbătă și singurul șut pe poartă al Juvei din prima repriză a meciului a fost penalty-ul lui Morata. După pauză, nimic nu s-a schimbat în acest sens, iar bătrâna slabă a fost nevoită să-l salveze pe Szczęsny.

Echipa lui Bereszyński a continuat să câștige și în cele din urmă și-a atins obiectivul. În minutul 74 al meciului, care a avut loc în suprafața de pedeapsă Juventus, Adrien Rabiot a primit mingea. Antonio Candreva a fost aproape de lovitura de pedeapsă, dar Chizusni a făcut o salvare uluitoare.

Pentru pole, aceasta a fost a treia lovitură de pedeapsă din Serie A care a fost salvată la rând!

Câteva clipe mai târziu, Sampdoria a lovit în sfârșit. Abdel Hamid Al-Subiri a intrat pe lista trăgătorilor al căror șut l-a lovit pe unul dintre fundașii Juve și l-a derutat complet pe Chesney. Din fericire pentru bătrână, finalul era deja în mâinile lui Morata, care a decis rezultatul meciului 1: 3 în minutul 88 al meciului.

Datorită înfrângerii Sampdoria, Juventus s-a apropiat de vârful Seriei A. Cât despre Napoli pe locul trei, echipa lui Chizusny pierde acum doar un „ochi”.

UC Sampdoria – Juventus 1:3 (0:2)

READ  Euro 2020. Nominații sunt praf pe stele. Întoarceri excelente pentru lideri

Obiective: Abdelhamid Sabiri (84) – Maya Yoshida (23 goluri) Alvaro Morata (34, 88).

Universitatea din California Sampdoria: Şoim. Bereszyński, Yoshida, Colley, Augello (83. Conti) – Candreva, Rincon, Thorsby – Sensi (66. Giovinco) – Caputo, Quagliarella (62. Sabiri)

Juventus: Szczęsny – Danilo, De Ligt, Rugani, Pellegrini – Cuadrado, Locatelli, Arthur, Rabiot (al 75-lea Alex Sandro) – Kean (al 65-lea Vlahović), Morata