Sărituri cu schiurile. Camille Stoch l-a „închis” pe jurnalista de la televizor. Există un videoclip

Sărituri cu schiurile.  Camille Stoch l-a „închis” pe jurnalista de la televizor.  Există un videoclip

Weekendul trecut, la Sapporo au avut loc două competiții individuale de Cupă Mondială. Stefan Kraft, liderul clasamentului general, a realizat sambata cea mai buna performanta. Sportivul s-a situat pe treapta de sus a podiumului pentru a 39-a oară, egalând numărul de victorii obținute de Adam Maesch și Camille Stoch. Deși Kraft a fost cel mai bun de pe movilă, atenția presei s-a concentrat asupra altcuiva. Vedeta weekendului a fost Noriaki Kasai, care a avut șansa de a concura la Cupa Mondială și, la 51 de ani, a câștigat un punct de cupă (terminând pe locul 30).

Sambata a fost si pentru Davut Kubacki un succes. Polonezul a fost în top 10 pentru prima dată în acest sezon. Kamil Stoch, la rândul său, a ocupat locul doisprezece. După competiție, eroul nostru a vorbit cu presa. De la început, o singură frază l-a deranjat. Krzysztof Skórzyński de la TVN a dezvăluit că a observat că jucătorul lui Thomas Thurnbichler a fost devastat după prima sa încercare.

Cât de distrus sunt?„ – a spus compatriotul nostru, apoi a adăugat – „Nu, ai vrut să mă intervievezi pentru că erai sigur că nu voi intra în a doua serie. „Am spus: „Stai, orice se poate întâmpla”, și-a împărtășit apoi sentimentele după prima competiție de la Sapporo. „Nu sunt sărituri foarte impresionante, dar sunt foarte puternice și mi-am dat seama că trebuie să aștept până la final. pe acest deal”, a spus bărbatul de 36 de ani. „.

Camille Stotch după calificarea în Lake Placid. video/Materiale de presare/Materiale de presare

Camille Stotch nu s-a putut abține. Asta i-a spus jurnalistului

„Maestre Kamel, ești mulțumit, mai ales după al doilea salt?” – Jurnalista a început conversația la care pasărea noastră a reacționat imediat. – „Și astăzi am apelat deja la tine?” – a întrebat sportivul zâmbind. „Abia încep să-mi fie frică de tine”, a explicat bărbatul.

Domen Prevc a câștigat competiția de duminică. Slovenul a câștigat Cupa Mondială pentru a șasea oară în carieră și pentru prima dată în aproape cinci ani. Ryuu Kobaishi, reprezentând echipa gazdă, a ocupat locul doi, în timp ce norvegianul Christopher Eriksen Sundal a ocupat locul trei.

Acum săritorii se bucură de weekendul lor în Germania. Vineri (23/02) la Oberstdorf va avea loc competiție în perechi, iar competițiile individuale sunt programate sâmbătă (24/02) și duminică (25/02).