Șase goluri la Santiago Bernabéu. Real Madrid rămâne neînvins în Liga Campionilor

Șase goluri la Santiago Bernabéu.  Real Madrid rămâne neînvins în Liga Campionilor

Real Madrid a obținut a cincea victorie în cel de-al cincilea meci din faza grupelor Ligii Campionilor. Echipa lui Carlo Ancelotti a învins-o pe Napoli cu 4-2 acasă. Piotr Zieliński a jucat 64 de minute pentru echipa vizitatoare. Actorul polonez a fost nevoit să părăsească terenul prematur din cauza unei accidentări.

El a marcat scorul 1-0 în minutul nouă al meciului și a fost gol pentru Napoli. O centrare a lui Kviča Kvaratskhelia. Apoi Giovanni Di Lorenzo a pasat mingea adânc în suprafața de pedeapsă. A fost Giovanni Simeone, care a tras mingea în poartă, depășind linia porții, în ciuda intervenției lui Andrei Lunin.

Vezi și: Liga Campionilor: rezultate și momente importante ale meciurilor de miercuri

Reacția „Regilor” a fost imediată. Ibrahim Diaz a condus un atac rapid la mijlocul terenului, apoi a jucat pe aripa stângă, unde era Rodrigo. Brazilianul a căzut cu piciorul drept și a lovit plasa porții lui Alex Meret. După puțin peste 10 minute, scorul a devenit 2-1 pentru Real Madrid. David Alaba a făcut o centrare excelentă. Jude Bellingham s-a eliberat de fundași în suprafața de pedeapsă. Englezul, care a fost de încredere în acest sezon, a marcat cu o lovitură de cap și a dat echipei sale în avantaj.

În următoarele minute meciul a fost foarte dinamic. Ambele echipe căutau ocazii de a înscrie un gol. În minutul 30, Diaz a fost aproape de a marca, dar șutul său a ratat bara. Până la urmă, nu am văzut mai multe goluri în prima jumătate a jocului.

Egalizarea a fost marcată la doar două minute după schimbarea echipelor. După pasa lui Di Lorenzo, Frank Anguissa a încercat să joace mingea în interiorul suprafeței de pedeapsă. Mingea a sărit de un fundaș al Realului și a aterizat din nou la picioarele camerunezului. A decis să împuște și l-a învins pe Lunin. Oaspeții Napoli au avut o ocazie excelentă de a lua inițiativa, dar în momentul crucial al contraatacului, Kvaratskhelia i-a făcut o pasă imprecisă lui Osimhen, care a fost introdus de pe bancă. În minutul 64 al meciului, Piotr Zielinski a fost nevoit să părăsească terenul. Actorul polonez a suferit o accidentare într-unul dintre meciuri.

READ  Multe surprize în calificările la US Open. Finalistul anterior a avansat

Mai târziu, Royals au reprezentat o amenințare mai mare în fața porții rivalilor lor. După mai multe încercări eșuate, în cele din urmă și-au atins scopul. În minutul 84, Nico Paz a marcat un șut minunat de la distanță lungă. După șutul tânărului de 19 ani, mingea a trecut prin mâinile lui Merritt și a zburat în plasă.

Napoli a încercat să întoarcă curentul meciului și să egaleze. nici un folos. În prelungiri, Joselu a stabilit scorul remițând cu capul din apropiere, după o pasă a lui Bellingham. „Los Blancos” după cinci meciuri a luat toate punctele în grupa a treia. Azzurrii ocupă locul doi cu șapte puncte.

Real Madrid – SSC Napoli 4:2 (2:1)

Obiective: Rodrigo 11, Bellingham 22, octombrie 84, Joselu 90+4 – Simeone 9, Anguissa 47.