Scăparea din zona de excludere a Coreei. Câștig definitiv împotriva României

Scăparea din zona de excludere a Coreei.  Câștig definitiv împotriva României

România și Coreea de Sud se confruntă în ziua a treia a Campionatului Mondial de Divizie IA de la Nottingham. Coreenii și-au asigurat o victorie convingătoare 5:2 pentru a scăpa din zona retrogradării și a egalat punctele cu România.

Reprezentanții Coreei de Sud, după două meciuri grele la Campionatul Mondial IA, au avut o sarcină ceva mai ușoară de a culege puncte astăzi. Pe de altă parte, echipa României, după ce a câștigat cu Lituania (3:2) și a pierdut cu naționala Italiei (2:6), s-a confruntat cu posibilitatea de a obține mai multe puncte, ceea ce le-ar oferi o poziție foarte sigură în față. dintre ei. Zona de evacuare.

În primele minute de joc, jucătorii asiatici și-au creat mai multe șanse să înscrie primul gol. S-au deplasat cu mai multă încredere pe gheață și au lansat constant contraatacuri solide. Sung Hoon Shin a marcat pe jocul de putere în minutul 5 al jocului. După o mișcare îngrijită, atacantul sud-coreean a tras un șut către zona nepăzită a porții lui Patrick Polk. România nu le-a datorat nimic rivalilor, Filip Andre punând golul lui Matthew Dalton în minutul 16 de joc.

În următoarele 20 de minute ale acestui meci, Coreea de Sud a preluat adesea conducerea și a condus jocul. Deja în minutul 24 al jocului, Kang Yuk-seok a readus Coreea în avantaj când a lovit cu foarte mare precizie sapa pucului prin portarul român în fereastra din stânga porții rivalilor. România a jucat acțiunile în mod ineficient și precis. Ea pierdea adesea pucul și făcea piese greșite. Al treilea gol împotriva Coreei este un bun exemplu în acest sens. Jungwoo Jeon a luat pucul de la fundașul român chiar în afara porții lui Patrick Polk și a lovit cauciucul cu toată puterea sub gardurile portarului rival.

READ  Richard Carbas Gold după o cursă uimitoare!

Puțin s-au schimbat pentru fiecare echipă în a treia perioadă. Coreea a permis României atacuri minime și a continuat să joace presiune mare. România, pe de altă parte, a rezistat stângace atacurilor asiatice ulterioare pentru a evita pierderi mari. În minutul 52 de joc, Jin Kyu Park a marcat al patrulea gol pentru Coreea după ce a lovit puternic pucul în bara porții României. Minute mai târziu, Sihwan Kim, în vârstă de 19 ani, a marcat al cincilea gol al asiaticilor. Cu toate acestea, România a răspuns rapid după 39 de secunde. Cu toate acestea, ei nu au putut plăti prea mult în această întâlnire și întregul pot a fost rezervat de coreeni.

România – Coreea de Sud 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
0:1 Sang Hoon Shin – Jin Kyu Park, Young Jun Lee (04:52, 5/4)
1:1 Philippe Andre – Xanad Fodor (15:15)
1:2 Yoon Seok Kang – Dan Gu Lee (24:03)
1:3 Jungwoo Jeon – Jin Hui On, Ingyo Oh (36:34)
1:4 Jin Kyu Park – Young Jun Lee, Hyeongseol Song (51:52, 5/4)
1:5 Sihwan Kim – Dan Gu Lee, Jungwoo Jeon (54:45)
2:5 Matyas Kovacs – Balas Kajto, Eduard Cassaneu (55:24)