Scene tulburătoare în meciul lui Hurkacz. Paramedicii au intervenit și… au profitat de ocazie de la stâlp

Scene tulburătoare în meciul lui Hurkacz.  Paramedicii au intervenit și… au profitat de ocazie de la stâlp

Așteptam începutul rivalității polono-chineze Duelul lui Hubert Hurkacz și Zhizhen Zhang. Bărbații se cunosc bine, având ocazia să se înfrunte de două ori în ultimele luni. Fiecare dintre aceste întâlniri a fost foarte aprigă – odată ce polonezul a triumfat în timpul competiției de la Shanghai, unde jucătorul de la Wrocław a câștigat cupa finală, iar o săptămână mai târziu, chinezii s-au răzbunat la turneul de la Tokyo. Marți promitea și ea o ciocnire uniformă și violentă.

Świetek/Hurkač – Sorribes Tormo/Davidović Fokina 2:0. Cele mai importante caracteristici ale jocului. video/Pulsat Sport/Pulsat Sport

De data aceasta, Hurkacz a urmat exemplul după ce a câștigat primul meci. Există un punct pentru Polonia

Meciul a început Grozav pentru Hubert Hurkacz. La început, polonezul a ținut serviciul cu încredere, apoi a spart serviciul adversarului după un forehand excelent pe linie, forțându-și adversarul să greșească la plasă. După un timp, au fost mici probleme în jocul jucătorului de la Wrocław, și au fost probleme în confirmarea avantajului la pauză. Hubert a trebuit să-și apere un break, dar a făcut o salvare grozavă cu un as. Până la urmă a câștigat revanșa și scorul a fost 3-0.

Unele dintre acțiunile tenismenului polonez au fost foarte impresionante. A fost genial în confruntarea cu adversarul său, A Însuși căpitanul echipei noastre, Tomas Viktorovsky, a adus un omagiu. Hubert a menținut avantajul de break până la sfârșitul setului, Câștigând în sfârșit primul meci 6:3.

Al șaptelea joc s-a dovedit a fi o descoperire pentru al doilea set. Apoi scorul a fost 3:3, 30-30, iar chinezii au servit A fost o pauză în joc. O persoană a leșinat și primea ajutor. La această acțiune i s-au alăturat, printre alții: Tomasz Viktorowski (antrenorul lui Iga Światek, căpitanul naționalei Poloniei) și Craig Boynton (antrenorul lui Hubert Hurkacz). În instanță s-a prezentat și un supraveghetor pentru a supraveghea întreaga situație.

Hubert Hurkacz a profitat de moment și a apăsat butonul după o pauză de câteva minute. Nativul din Wroclaw a marcat două puncte consecutive și și-a învins adversarul. Apoi probabil a menținut avantajul până la finalul meciului A câștigat cu 6:3, 6:4.

Iga Świątek și Qinwen Zheng vor apărea pe teren în următorul meci. dacă Jucătoarea Razin își va depăși adversara din China, iar apoi echipa poloneză se va califica în semifinalele Cupei United. În cazul unei pierderi, combinația va decide cine va fi pe al patrulea cel mai bun loc. Puteți urmări emisiunea United Cup pe Canale sportive Pulsat.

Meciul din sferturile de finală a Cupei Federației:

Hubert Hurkacz (Polonia) – Zhizhen Zhang (China) 6:3, 6:4

Starea competiției: 1-0 pentru Polonia

Hubert Hurkacz în timpul unui meci din Cupa United/Colin Murty/Agenția de presă din Franța