Schimb de lovituri în meciul „Red Light” din Extraklassa. Patru goluri și sentimente grozave la final

Schimb de lovituri în meciul „Red Light” din Extraklassa.  Patru goluri și sentimente grozave la final

Înainte de deschiderea rundei a 27-a a PKO BP Ekstraklasa, ŁKS Łódź era pe cea mai proastă poziție, închizând clasamentul cu 17 puncte. Jucătorii Ruch Chorzów intră în tur cu încă două puncte, la cinci puncte în spatele lui Corona Kielce și cu șase puncte împotriva lui Puszcza, care se află chiar deasupra zonei de retrogradare.

Găzduit de Cracovia ŁKS Łódź. Curând am deschis rezultatul

A fost multă acțiune la Cracovia încă de la începutul meciului.În minutul al doilea, după o pasă a lui Hussein Balic, Engel Hoti a șutat în poarta gazdelor, dar Lukas Hruso a făcut o intervenție bună. Câteva minute mai târziu, pe cealaltă parte a terenului, Patrick McCoach a încercat să atace primul, dar a fost blocat. Mingea a căzut în mâinile lui Benjamin Kalman, care a șutat o minge plată pentru a-i aduce pe Cracovia în avantaj.

ŁKS a încercat să răspundă rapid, în minutul 27, Rahil Mammadov a intrat în minutul 16, dar Hrusu nu a avut nicio problemă să-și apere lovitura de cap. Deși Lodz a avut posesia mingii de cele mai multe ori în prima repriză (63% din timpul meciului), nu a reușit să o transforme în goluri. Jucătorii au mers la vestiar și scorul a fost 1-0 în favoarea Stripes.

După schimbarea taberelor, echipa condusă de Jatzek Zielinski încă mai are probleme în păstrarea balonului, iar pe de altă parte, oaspeții încă nu pot amenința serios poarta apăsată de Hruso. Dar până la urmă și-au atins obiectivul – cu aproximativ 20 de minute înainte de sfârșitul timpului regulamentar, arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă pentru faultul lui Ennio Petri asupra lui Piotr Janczukovich. Dani Ramirez s-a apropiat de mingea plasată pe metrul unsprezece și echivalent.

READ  Luni 4 - septembrie 2023

Sentimente grozave la finalul meciului Cracovia – ŁKS

Invitații nu s-au bucurat mult de tombolă – Utar Kakabadze a strălucit în minutul 77Care a intrat în posesie înainte de a șaisprezecea lovitură de pedeapsă și a șutat de la distanță pentru a-l da pe Cracovia în avantaj. Gazdele aproape că și-au mărit avantajul în cele din urmă, dar David Arendt a fost la îndemână de două ori. Ocaziile ratate l-au răzbunat rapid pe Bassi. În minutul 86, Stipe Juric a egalat, iar golul bosniacului i-a oferit în cele din urmă lui ŁKS un punct valoros – Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:2FC Lodz este încă pe ultimul loc în clasamentul ligii.

Director sportiv al ŁKS Łódź despre antrenament: Ne străduim ca jucătorii de 24 de ani să fie la nivelul lor „excelent” (video)/Pulsat Sport/Pulsat Sport