Schwijk și Alcaraz conduc clasamentul înaintea lui Wimbledon. Spaniolul a făcut-o în ultimul moment

Schwijk și Alcaraz conduc clasamentul înaintea lui Wimbledon.  Spaniolul a făcut-o în ultimul moment

Raszynian, 22 de ani, se află în fruntea acestei liste pentru a 65-a săptămână consecutiv. Cu toate acestea, nu are cele mai bune amintiri de la Wimbledon, și anume terenurile de iarbă – a mers mai departe până în turul al patrulea, iar anul trecut a fost oprită în turul al treilea, unde a fost învinsă de francezi. Alise Cornet.

Świątek, care este grozavă pe alte suprafețe, pentru că a câștigat Roland Garros de trei ori („precise)” și odată US Open (terren dur) va fi „unu”, iar „două” va fi belarusul Arina Sabalenka.

După aceea, capul de serie se clasează la fel în clasamentul WTA. Și așa se va juca cu cei „trei”. Yelena Rybakina. Kazaszka a apărat titlul de acum un an. Și apoi acolo: american Jessica PegulaLimba franceza Caroline Garciatunisian Anas Jaberamerican Corey Goffgreacă Maria Înfricoșătoarede două ori campion al acestui turneu Petru Kvitova Și partenerul ei, un alt ceh, Barbara Krejkova. A doua poloneză se află pe locul 23 Magda Lynette. Single va juca din nou Magdalena Fritsch.

Wojciech Fibak despre Iga Świątek: Are o mare șansă. video//Polsat Sport//Polsat Sport

Wimbledon. Carlos Alcaraz a sărit înaintea lui Novak Djokovic în ultimul moment

Printre bărbați, Alcaraz a primit „unul”. Spaniolul a ajuns luni în fruntea clasamentului ATP, depășindu-l pe Djokovic după ce a câștigat turneul Queen’s Club.. Între timp, sârbul nu a mai jucat de când a câștigat Roland Garros, care este cea de-a 23-a victorie de Grand Slam din carieră, făcându-l liderul masculin de drept.

Va ieși pe numărul trei Daniel Medvedev. Rusul nu a jucat la Londra în urmă cu un an pentru că compatrioților săi și belarușilor nu li s-a permis să joace în Marea Britanie din cauza agresiunii împotriva Ucrainei. Regulile s-au schimbat în acest sezon.

Apoi, la fel ca la feminin, seeding coincide cu clasamentul ATP. Următoarele locuri o duc: Norvegia Casper Roadgreacă Stefanos TsitsipasDan Holger RonItalia Yannick Sinner și doi americani – Taylor Fritz Și Francis Tiafoe. Hubert Hurkach Este clasat cu australianul „17”. Nick Kyrgiosfinalista de anul trecut, „31”.

Din 2002 până în 2019, Wimbledon și-a bazat clasamentul în turneul masculin și pe rezultatele pe iarbă. Apoi, a decis să oglindească ceea ce era în aranjament.

Ega Schwyck a câștigat Roland Garros pentru a treia oară în acest an//Agenția de presă din Franța

Carlos Alcaraz a câștigat recent un turneu la Queen’s Club//Agenția de presă din Franța