Scoția – Israel. Szymon Marciniak și-a schimbat decizia. Meci dur de arbitru. u WC

Scoția – Israel.  Szymon Marciniak și-a schimbat decizia.  Meci dur de arbitru.  u WC

Întâlnirea de la Glasgow a început cu o lovitură puternică din partea oaspeților israelieni. În al cincilea minut al meciului, Eran Zahavi a marcat o lovitură liberă extraordinară. O jumătate de oră mai târziu, scoțienii au egalat și John McGinn a intrat pe lista de trăgători.

În mai puțin de două minute, jucătorii Israelului au revenit la conducere, dar cealaltă jumătate a fost în totalitate deținută de proprietarii terenului. În minutul 55 al meciului, scoțienii au făcut rapid o aruncare, iar fundașul lui Liverpool, Andy Robertson, a traversat partea stângă a terenului. Marcați un gol aerian minunat de lunetistul Lyndon Dykes. Szymon Marciniak a văzut inițial un fault al atacantului scoțian asupra lui Ofri Arad, care a încercat să se amestece.

Gazdele au protestat puternic, iar arbitrul polonez a decis să folosească analiza VAR. Marciniak a fugit pe ecran și, după o vreme, și-a schimbat decizia, acordând scoțienilor un egal.

Aproape până la fluierul ultimului joc de la Glasgow, a rămas egalarea 2: 2, dar în prelungiri Scott McTominay a înscris golul victoriei pentru echipa națională scoțiană. Primul gol al tânărului mijlocaș al Manchester United a fost în culorile naționale.

READ  Jakub Blaszczykowski: Încep să iubesc soarele

Datorită victoriei asupra Israelului, echipa scoțiană și-a redus pierderea în fața danezilor din grupa F la patru puncte. Cu toate acestea, jucătorii scandinavi au jucat cu un joc mai puțin până acum.