Scrimă – MEK: Treci de argint la argint, vicecampionul echipei de scrimă

Oluja Janicek, Magda Ratyna, Aleksandra Szymajska și Antonina Halimba au luat acasă medalia de argint în campionatul pe echipe la Campionatele Europene ale Studenților desfășurate la Tallinn. Jucătorii noștri de sabie au terminat pe locul al cincilea, iar jucătorii noștri de floretă au terminat turneul pe locul șapte.

Dueliștii care luptă în componența lui Oluya Janicek, Magda Ratyna, Aleksandra Szymayska și Antonina Halimba au început turneul cu o luptă dură cu azerbaii, câștigând în cele din urmă cu 44:35, în ciuda înfrângerilor din primele trei lupte. Atunci a fost mult mai bine. Juniorul Polonia a învins Spania cu 45:38, iar în sferturile de finală Turcia, care anterior eliminase senzațional Germania, 45:37. Această victorie s-a calificat în semifinale, unde concurenții au fost cap de serie cu doi jucători ucraineni. Doamnelor noastre nu s-au temut de rivalele de rang superior și au câștigat cu încredere, 44:34 (după opt lupte scorul a fost 40:25).

În marea finală, rivalele polonezelor au fost maghiarele, care 45:43 au învins-o pe franceză în semifinale. Meciul a fost echilibrat, dar de la bun început polonezii au înscris o mică înfrângere. Două lovituri după trei lupte, nouă după șase. În cele din urmă, jucătorii de spadă au compensat unele dintre înfrângeri, dar în cele din urmă au pierdut 39:45 și au fost nevoiți să câștige medaliile de argint.

8. Israel

În primul tur, jucătorii au luat la pază, în turul doi, împreună cu Jakub Jurcica, Idzi Durag și Jakub Vogt, i-au învins pe spanioli cu 45:40. În sferturile de finală, i-au întâlnit pe britanici, cap de serie trei. În ciuda schimbărilor din formație, căreia i s-a alăturat Karol Kwiatkowski, rivalii au condus din start cu mai multe goluri și au urcat în primele patru grație victoriei 45:38. Echipa noastră a fost lăsată să lupte pentru locurile de pe locul cinci la opt. A început cu o înfrângere restrânsă în fața Germaniei, 43:45, dar asta a însemnat doar lupta pentru locul șapte în campionat. În ea, echipa noastră s-a dovedit a fi mai bună decât ucrainenii.

READ  O lovitură de pedeapsă ciudată a campionului mondial și nervi mari la final. Cunoaștem toți semifinaliștii Cupei Regelui

Italienii s-au dovedit a fi de neegalat în turneu, învingând Israelul cu 45:39 în semifinale, fără a oferi britanicilor nicio șansă în finală (45:36). Cel mai jos podium este pentru Israel, care a învins Ungaria în meciul de pe locul trei.

8. Ucraina

Jucătorii Sabre au luptat ca parte a lui Aleksander Denkiewicz, Benedykt Denkiewicz și Krzysztof Dowgiert. Calea lor a fost similară cu chipsurile. După un pauza în primul tur a venit victoria asupra Spaniei 45:39. În sferturi, spadasinii noștri (Adam Kaczmarczyk), din păcate, nu s-au întâlnit cu ungurii. Nepoții noștri au câștigat sus și clar, 45:31, ceea ce a împins echipa poloneză pe locul patru în campionat. În acest moment, polonezii au câștigat cu 45:42 împotriva bulgarilor și au fost nevoiți să lupte pentru locul cinci în clasamentul final cu turcii. Ei au câștigat acest meci la 45:42 și se pot bucura de o performanță bună la Tallinn.

În semifinale, italienii i-au învins pe unguri la un gol, iar românii s-au dovedit a fi mai buni decât nemții. Învingătorii din sferturile de finală au câștigat medalia de bronz, învingând Germania. În finală, Italia a învins România, luând acasă aurul pentru țara zilei și câștigând medaliile chiar înaintea Ungariei.