Sentimente cosmice în meciul de aur! Frații LeBron au primit o medalie

Sentimente cosmice în meciul de aur!  Frații LeBron au primit o medalie

Articol de presa / tenis de masa

Lukas Ivanek

Finala echipelor de tenis de masă feminin de la Jocurile Europene 2023 a oferit emoții incredibile. România a avut șansa să învingă Germania cu 3-0, dar a fost nevoie de al cincilea joc pentru a se decide. Franța a câștigat medalia de bronz cu frații Lebrona.

Prima zi a lunii iulie a fost ultima zi pentru a concura la tenis de masă la Jocurile Europene de la Cracovia și Malopolska. S-au luat decizii cruciale în turneele pe echipe. Două echipe germane au jucat în finală, dar una dintre ele a câștigat medalia de aur.

Finala feminină dintre România (jucata fără Elisabetta Samara) și Germania a fost foarte emoționantă. Primele trei runde au fost de cinci seturi. Mai întâi, Adina Diaconu și Andreea Dragoman le-au învins pe Nina Mittleham și Chiona Chan.

Bernadette Szokes a făcut o revenire uluitoare în jocul doi. Românca pierdea cu 0-2 la seturi, dar și-a arătat puterea și a întors valul acestei confruntări. Ulterior, Andreea Dragoman a fost aproape de a face meciul 3-0. În al cincilea set, a avut două mingi egale cu greutatea lor în aur, dar Xiaona Shan a câștigat-o cu 15:13.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: spectacole ale fiicei starului tenisului

După aceea, Ying Han nu a mai dat drumul lotului Diacon și a egalat la 2-2. Fanii își pot ascuți dinții la startul lui Szocs cu Mittleham, actualul vicecampion european individual. Evenimentul de la Cracovia îi aparține însă românului, care a prezentat o formă impresionantă. Ea a câștigat în 11:9, 11:9, 11:4 și a luat acasă medalia de aur pentru echipa ei. Szocs a fost și cel mai bun în competiția individuală.

READ  Roland Garros 2021. Iga Šwietik după ce a pierdut finala de dublu feminin la Openul Franței din 2021

Românii s-au răzbunat pe nemți pentru înfrângerea suferită în finala Jocurilor Europene din 2019 de la Minsk. În urmă cu patru ani, naționala Germaniei a luat acasă medalia de aur după doar trei meciuri.

Medalia de aur la turneul masculin i-a revenit Germaniei, care a învins Suedia cu 3-1. Truls Maurigaard și Christian Karlsson au câștigat primul duel, adică dublu. După cum sa dovedit, a fost un punct de onoare pentru Suedia. Cheia a fost al treilea meci, unde Patrick Francesca a învins-o pe Kristen Karlsson în cinci seturi.

Victoria Germaniei a fost asigurată de Dmitri Ovcharov, care s-a impus cu 11: 7, 11: 8, 11: 8 cu Anton Kalberg. Germania a câștigat medalia de aur la al doilea Joc European consecutiv. Acum patru ani la Minsk au fost mai buni decât suedezii în finală. Pentru Ovcharov, este al treilea aur din eveniment. În 2015 la Baku a câștigat concursul individual. De asemenea, a câștigat șase medalii olimpice, două de argint și patru de bronz.

Meciurile pentru medalia de bronz au avut două meciuri între Franța și Portugalia. Meciul masculin s-a încheiat cu 3-2. Medalia a fost câștigată de frații Felix (tanul de 16 ani a câștigat aur) și Alexis Lebrun. În ultimul meci, Simon Jose l-a învins pe Joao Giraldo cu 11-8, 11-9, 11-6. Meciul feminin nu a prezentat sentimente și s-a încheiat cu scorul de 3: 0 Portugaliei, formată din: Matilda Pinto, Fu Yu, Jenny Shaw.

Rezultatele competiției pe echipe

aur pentru bărbați:

Germania – Suedia 3: 1

Jocul 1.: Dmitri Ovcharov / Patrick Franziska – Truls Maurigaard / Christian Carlson 1:3 (11:3, 9:11, 13:15, 8:11)
Jocul 2.: dang qiu – Anton Kallberg 3-0 (11-5, 11-9, 11-9)
Jocul 3.: Patrick Franziska – Christian Karlsson 3-2 (6:11, 11:5, 11:13, 11:8, 11:9)
Jocul 4.: Dmitri Ovcharov – Anton Kallberg 3-0 (11-7, 11-8, 11-8)
jocul 5.: Dang Qiu – Nu a jucat Truls Moregardh

READ  Guardiola vrea să ajungă la jucătorul Barcelonei! Manchester City a fost numit „Mândria Cataluniei”

pentru aurul femeii:

România – Germania 3: 2

Jocul 1.: Adina Diacono / Andrea Dragoman – Nina Mittleham/Shiona Chan 3:2 (3:2 8:11, 19:17, 11:7, 8:11, 11:5)
Jocul 2.: Bernadette Szox – Ying Han 3:2 (4:11, 10:12, 11:8, 11:9, 11:8)
Jocul 3.: Andrea Dragoman – Xiuna Shan 2:3 (11:9, 6:11, 6:11, 11:8, 13:15)
Jocul 4.: Adina Diacono – Ying Han 0:3 (6:11, 5:11, 9:11)
jocul 5.: Bernadette Szcz – Nina Mettleham 3-0 (11-9, 11-9, 11-4)

Pentru bronzul masculin:

Franța – Portugalia 3: 2

Jocul 1.: Simona Gouza / Alexis Lebrun – Marcos Freitas / Thiago Apollonia 0:3 (10:12, 10:12, 3:11
Jocul 2.: Felix LeBron – Joao Giraldo 3:0 (11:6, 11:6, 13:11)
Jocul 3.: Alexis LeBron – Thiago Apollonia 1:3 (8:11, 11:4, 9:11, 11:13)
Jocul 4.: Felix LeBron – Marcus Freitas 3:1 (11:8, 9:11, 13:11, 11:7)
jocul 5.: Simon Josey – Joao Giraldo 3-0 (11-8, 11-9, 11-6)

Bronz pentru femei:

Portugalia – Franța 3: 0

Jocul 1.: Matilda Pinto / Fu Yu – Camille Lutz / Prithika Pavadi 3:1 (11:4, 9:11, 11:7, 11:4)
Jocul 2.: Jenny Shaw – Ya Nan Yuan 3:2 (6:11, 8:11, 11:7, 11:7, 11:7)
Jocul 3.: Fu Yu – Prithika Pavadi 3:1 (11:8, 7:11, 11:7, 11:9)
Jocul 4.: Jenny Shaw – Camille Lutz nu a jucat
jocul 5.: Matilde Pinto – Ji Nanyuan nu a fost jucat