Senzație Australian Open! Ucraineana era fericită. Mare revenire la tenis

Senzație Australian Open!  Ucraineana era fericită.  Mare revenire la tenis

Australian Open de anul acesta este plin de emoții. Poate cea mai mare a fost eliminarea lui Iga Świątek (prima WTA) în turul al treilea al competiției. Cu toate acestea, cele mai bune jucătoare din afara turneului sunt: ​​Jessica Pegula (a 4-a WTA), Jelena Rybakina (a 5-a WTA), Ons Jabeur (a 6-a WTA), Marketa Vondrousova (a 7-a WTA Tenis Profesionist) și Maria Sakkari (a opta WTA). Au mai rămas doar patru jucători în primele 20 ale clasamentului WTA.

Priveste filmarea
Este timpul să medaliați la tenis la Jocurile Olimpice? „Așteptările pentru Iga Świątek vor fi grozave”

Victoria Azarenka este eliminată la Australian Open. Un alt favorit învins

În noaptea de luni spre marți, a fost o altă mare agitație în Melbourne. Jucătoarea nr. 22 în clasamentul WTA, Victoria Azarenka, și-a luat rămas bun de la turneu. Belarusa a pierdut în fața ucrainenei Diana Yastremska (pe locul 93 WTA).

Meciul a fost foarte egal de la început. Primul set, care a durat 76 de minute, a fost de un standard foarte înalt și a fost nevoie de un tie-break pentru a determina câștigătorul. Jastremska a fost puțin mai bună la asta, câștigând cu 8:6 și întregul meci cu 7:6 (8:6).

Conducerea meciului a fost probabil puțin stresantă pentru tânăra de 23 de ani din Odessa, deoarece a început setul al doilea pierzând trei jocuri la rând. Cu toate acestea, ea a organizat apoi o revenire remarcabilă și a câștigat cinci meciuri la rând, luând un avantaj de 5:3 și ajutând la asigurarea victoriei și la avansarea în runda următoare. După 54 de minute de competiție în grupa a doua, a câștigat 6:4 și a intrat în sferturile de finală ale turneului! Pentru ucraineană, acesta este cel mai bun rezultat al carierei sale la un turneu de Grand Slam.

READ  Curioase curse de F1! A durat trei ture! Russell a fost pe podium, dar a obținut doar jumătate din puncte

Sarcina lui Yastremska nu va fi ușoară în runda următoare. Ea se va confrunta cu incitanta Linda Noskova (50 de jucătoare profesionistă), care a eliminat-o sâmbătă pe Iga Švetic. Întâlnirea este programată să aibă loc marți, 23 ianuarie, deși ora de începere nu este încă cunoscută.