Senzație la US Open

PAP/EPA / Will Oliver / Poza: Yelena Rybakina

Lukas Ivanek

Una dintre favoritele de la US Open 2023! Kazahstanca Yelena Rybakina, cap de serie a patra, s-a retras de la turneul de la New York după un meci palpitant cu românca Sorana Cîrstea.

US Open Grand Slam este o senzație. Deja la început, două jucătoare de tenis au fost eliminate din primele zece, franțuzoaica Caroline Garcia și grecoaica Maria Sakkari. În turul al treilea li s-a alăturat Jelena Rybakina (WTA 4), care a pierdut cu 3:6, 7:6(6), 4:6 cu Sorana Cîrstea (WTA 30). Pentru român, aceasta este a patra victorie din acest an asupra unui tenismen din primii zece. Ea le-a învins anterior pe Garcia (Indian Wells, Miami) și Aryna Sabalenka (Miami).

În primul set, a fost un break, pe care Cristia l-a luat cu scorul de 3: 1. În al doilea set, Rybakina a ratat două piese de set la 6:5, dar incitantul departajare a căzut în mâna prăzii ei. Ei conduceau cu 4-0 înainte de a pierde patru puncte consecutive. Ea a trecut cu 6-4 pentru a rata încă două mingi. În cele din urmă, a reușit să-și ia drumul cu a cincea ocazie.

În al treilea set, Rybakina a pândit și de la 4:1 s-a apropiat de 4:3. Ultimele patru meciuri s-au încheiat cu pauze. Cirstea 5:3 a mers să nu termine meciul cu serviciul său. A făcut-o când servea Kazaszka. O minge de meci i-a fost suficientă românului.

READ  Tokyo 2020: Polonezii la Jocurile Olimpice de duminică. Când încep polonezii? Ore de spectacole poloneze

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Sabalenka a început. „un loc special în inima mea”

Întâlnirea a durat două ore și 48 de minute. Iar Cîrstea a avut 12 din cele 14 puncte ale ei în plasă. Ea a salvat nouă din cele 13 puncte de break și a transformat șase dintre cele 10 puncte de break. Românca a aruncat 33 de lovituri finale cu 42 de erori neforțate. Rybakina a avut 30 de victorii directe și a făcut 56 de faulturi. Pentru Cîrstea, aceasta este a 20-a victorie asupra primelor 10 jucătoare de tenis din cariera ei.

Rybakina este campioana la Wimbledon 2022 și finalista la Australian Open 2023. Ea a jucat și în sferturile de finală de la Roland Garros 2021. La US Open, Kazachka încă nu poate trece. La New York, nu a trecut niciodată de runda a treia. Cîrstea a ajuns în sferturile de finală de la Roland Garros 2009. La US Open, românul a ajuns pentru prima dată în optimile de finală.

Un alt meci de trei seturi în spatele lui Coco Gauff (WTA 6). Iar în primul tur, germanca Laura Siegemund i-a pus probleme. Vineri, americanca Elise Mertens (32 de jucători profesioniști) a învins cu 3-6, 6-3, 6-0. În meciul, care a durat două ore și patru minute, echipa gazdă a reușit să respingă șapte din zece puncte de break și a obținut șase puncte de break. Am primit 33 de goluri cu 25 de erori neforțate. Mertens a marcat 28 de mingi directe și a comis 39 de faulturi.

Belinda Bencic (WTA Championship 13) l-a învins pe Lin Zhou (WTA Championship 44) cu 7-6 (1), 2-6, 6-3. Ambii jucători au primit câte patru perioade de odihnă. În meciul, care a durat două ore și 39 de minute, elvețianul a mai înscris patru puncte (105-101). Iar în 1/8 de finală campioana olimpică va juca cu Cirstia.

READ  Legia.Net - Legia Varșovia - Returul lui Jędrzejczyk, Martins și Yaxshiboyev pierdut

US OpenNew York (Statele Unite ale Americii)
Cele patru turnee de Mare șleme, teren dur, cu un fond total de premii de 65 de milioane de dolari
Vineri 1 septembrie

A treia rundă de simplu:

Coco Gauff (SUA, 6 ani) a învins-o pe Elise Mertens (Belgia, 32 ani) 3:6, 6:3, 6:0
Belinda Bencic (Elveția, 15 ani) vs Lin Zhou (China) 7-6 (1), 2-6, 6-3
Sorana Cîrstea (România, 30) a învins-o pe Jelena Rybakina (Kazahstan, 4) cu 6-3, 6-7(6), 6-4

Programul și rezultatele campionatului feminin

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)