Serbia învinsă după tiebreak! Jucătorii de volei polonezi câștigă bronzul EYOF 2022

Serbia învinsă după tiebreak!  Jucătorii de volei polonezi câștigă bronzul EYOF 2022

Primul set a început mai bine pentru Serbucks, care au condus cu 8: 4. Una Vagic și Masa Kirov s-au descurcat bine în atac. Albul și roșu nu vor renunța. Karolina Staniszewska mergea din ce în ce mai bine de la serviciu la serviciu. Datorită contraatacului reușit pentru a doua oară, Polonia a pierdut un singur loc în fața rivalilor săi (15:16). Din acel moment și până la sfârșit, au fost lupte aprige (24:24). Până la urmă, nervii au fost ținuți în frâu de polonezele, care au câștigat cu 27:25.

A doua parte a meciului a fost aprigă de la prima până la ultima minge. În pauzele tehnice, voleibalistii sârbi au trecut la un avantaj mic cu un punct (7:8, 15:16). Ambele echipe au menținut un ritm consistent de joc. Pe partea poloneză, Staniszewska a fost de neoprit. Ca și în primul set, polonezele și-au ținut nervii în frâu în acțiunile finale, câștigând în 32:30.

Grupa a treia nu a mers bine pentru reprezentanții Poloniei. Sârbii au avansat foarte repede (5:8) și au dominat meciul până la final (12:16, 14:21). Echipa noastră nu a putut găsi o modalitate eficientă de a opri adversarii în această parte a jocului. Au trebuit să-și dea seama de superioritatea adversarilor și au pierdut 17:25.

Cel de-al patrulea set a început mai bine pentru Polonia, care a condus cu 8: 4. La jumătatea acestei ediții, numărătoarea lui Wiesław Popik părea să fie sub control (16:12). Voleibaliştii din Serbia au luptat însă până la capăt (21:19). Eva Sokorovic și Vajajic au purtat greutatea atacului pe umeri. Ea a condus Serbia la o egalitate de 22:22, apoi a întors balanța pe partea lor 25:22. Din păcate, greșeli minore i-au scos în final pe rivalii echipei poloneze din competiție.

READ  Germana a pierdut ocazia de a invada Qatarul. Probleme de clasament ale unui alt fost lider

Departajarea din meciul pentru medalia de bronz a început mai bine pentru Serbucks care au avansat (3:5). Echipa noastră și-a revenit rapid și a construit un avantaj de 10: 7. De data aceasta, polonezele au evitat greșelile minore, au jucat bine volei și mai ales până la final. Grupa decisivă a câștigat cu 15:12.

Naționala Poloniei de volei sub 19 ani a câștigat medalia de bronz la cel de-al 16-lea Festival Olimpic al Tineretului European desfășurat la Banska Bystrzyka în perioada 24-30 iulie 2022. Polonezele în faza grupelor au obținut trei victorii (România 3:0, Turcia 3: 1 , Bulgaria 3: 1), iar în semifinale au pierdut 0: 3 cu naționala Italiei.

Meciurile echipei naționale U-19 a Poloniei din EYOF 2022:

25.07.2022: Polonia – România 3: 0 (25:21, 25:18, 25:16)
26.07.2022: Polonia – Turcia 3: 1 (24:26, 25:22, 25:21, 25:19)
27.07.2022: Polonia – Bulgaria 3: 1 (25:14, 20:25, 25:20, 25:23)
29.07.2022: Polonia – Italia 0: 3 (23:25, 19:25, 17:25)
30.07.2022: Polonia – Serbia 3: 2 (27:25, 32:30, 17:25, 22:25, 15:12).

Echipa națională de volei sub 19 ani a Poloniei la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2022:

creatori de jocuri: Paula Janica și Victoria Zagomny
Gazdă: Karolina Staniszewska, Natalia Bandorska, Julia Linnik, Barbara Latus
atac: Olga Musiat, Patricia Hajida
Centru: Rozalia Moszyńska, Maria Spławska și Oliwia Nastowska
Libero: Magda Cubas.

READ  Sărituri cu schiurile Vikersund 2024. Competiția de sâmbătă a fost anulată