Serie A – Warkowski l-a învins pe Szczesny, dar Empoli nu a…

Simon Sorkowski a marcat un gol pentru Empoli, dar noii veniți au pierdut cu 2:3 în fața lui Juventus Torino, al cărei gol a fost apărat de Wojciech Szczecin, în meciul din Serie A de sâmbătă. Oaspeții după al treisprezecelea joc la rând fără înfrângere se apropie de liderii de top.

Și meciul a început ca „bătrâna” care a avansat în minutul opt după golul lui Moise Kean.

Żurkowski a egalat în minutul 40. Fost fotbalist plătit. Gornick Zabrze și Fiorentina au acționat amândoi clar în confuzia de gol a lui Chizusni, care s-a produs după o lovitură de colț, învingându-l pe compatriotul său de la mică distanță. Acesta este al cincilea hit al sezonului.

Gazdele nu au putut menține egalitatea până la sfârșitul primei reprize, Dusan Vlahovic a lovit plasa înainte ca fluierul să încheie această parte a meciului.

Sârbă de 22 de ani, obținută iarna de la Fiorentina cca. 70 de milioane de euro, în a doua jumătate a anului a intrat din nou pe lista trăgătorilor. Noul atacant Juventus cu 20 de goluri, dar 17 goluri pentru fostul său angajator, deschide ratingul celor mai de succes.

În finală, localnicii au reușit să înscrie un gol de contact, dar trei puncte au revenit Torino.

Empoli, cu 31 de puncte, este pe locul 13 în clasament. Deși nu a câștigat 10 cozi, ea a avut un avantaj sigur de nouă puncte față de zona de drop.

Juventus, neînvinsă în Serie A din 27 noiembrie, este pe locul patru în clasament cu 50 de puncte. Are patru pentru Napoli, cinci pentru Inter Milano și șapte pentru a conduce Milano, care i-a reprezentat pe „Bianconeri”, la 27 de jocuri în spatele lui. Celelalte două echipe au fost listate după 26.

READ  zgură. Zamrizlik a fost surprins după meci. — Nu crezi, dar eu așa simt.

După fluierul final, La Gazzetta dello Sport a scris: „Welhovic de două ori, Juventus cu trei puncte și Milan cu doar șapte”.

Echipele Milanului au fost deja pe teren vineri. Milan nu a putut depăși locul al XIV-lea pe Udinese, iar meciul de la San Siro s-a încheiat la egalitate 1-1, în timp ce Inter a remizat cu Genoa înainte de ultimul 0-0.

Milan nu a câștigat pentru a doua oară consecutiv, iar fundașii nerazzurri din ultimele patru meciuri și-au mărit scorul cu două puncte, suferind două înfrângeri din trei înfrângeri până acum în acest sezon.

„Inter nu știe să câștige. Chiar și cu Genoa fără goluri” – titlurile celui mai mare sport zilnic din Italia.

Duminică, Napoli ar putea sări de Piotr Zieliński în poziția de lider, dar condiția este victoria Romei asupra Lazio.

Ultimele șapte lupte dintre aceste echipe au fost decise de gazdele lor, iar Napoli așteaptă să câștige cu Lazio în regiunea lor din 18 august 2018.

Jucătorii antrenorului Luciano Spalletti nu au câștigat în ultimele patru meciuri și au fost eliminați joi din Liga Europeană după o înfrângere cu 2:4 împotriva Barcelonei la Napoli.