Sfârșitul dureros al Magdei Lynette. Demolarea completă a instanței

Sfârșitul dureros al Magdei Lynette.  Demolarea completă a instanței

Magda Linette a fost complet neajutorat în finala WTA 250 de la Guangzhou. Jucătorul de tenis chinez Xiu Wang a dominat terenul, jucând polonezul cu doar un moment mai bine în al doilea set.

Lukas Iwanyk

Magda Lynette

Getty Images/Robert Prang/În imagine: Magda Lynette

Sâmbătă, Magda Linette (WTA 27) a jucat în cea de-a șasea finală de simplu din Turul WTA. Ea a avut ocazia să obțină al treilea titlu, după Bronx din New York (2019) și Hua Hin (2020). La Guangzhou, adversara ei a fost Xiu Wang (WTA 88), în vârstă de 22 de ani, care a ajuns în prima ei finală. Campioana a fost chineza, care a învins-o pe poloneză cu 6-0, 6-2.

La deschiderea meciului, tenismenii au disputat un meci aprig. Linette a câștigat două puncte de break, dar al treilea punct a fost transformat de Wang cu un lucru bun de atac. Femeile chineze erau mai agresive și tolerau mai bine greutățile schimburilor. Reprezentantul țării gazdă a preluat controlul terenului, iar în meciul polonez a fost un haos mare.

Wang a mai primit două perioade și a luat conducerea cu 5-0. Lynette nu a putut să-și amenințe adversara cu un răspuns și nici măcar nu a marcat un meci. Jucătorul chinez a folosit mingea de al doilea set.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Privește atent. Ea a furat spectacolul în centrul orașului

A existat multă putere și precizie în performanța lui Wang. Lynette nu avea idee cum să slăbească puterea de lovitură a adversarului ei. La deschiderea celui de-al doilea meci, jucătorul chinez a marcat break cu un forehand cruce. Polarity sa salvat de la scorul 0:6, 0:6. În cel de-al treilea joc, ea a ținut serviciu și a cerut intervenție medicală din cauza unor probleme la umăr.

READ  Anna Lewandowska se bucură de vacanța ei în Spania. Prețul rochiei te poate surprinde

După reluarea meciului, Lynette și-a arătat cea mai bună parte. O pasă grozavă de backhand după cross country i-a permis să compenseze pierderea de la pauză. Dar Wang a recăpătat rapid controlul meciului. În al cincilea joc, poloneza a pierdut două puncte de break, dar în al treilea joc, chinezoaica a lansat un atac eficient. Retururi excelente ale reprezentantei gazdelor au adus break-ul la 5: 2. Iar după un timp a încheiat meciul cu un revers strălucit, care a dus la un fault.

Galaxy Holdings Group Guangzhou OpenGuangzhou, China)
WTA 250, terenuri dure, fond de premii 259.300 PLN. dolar
Sambata 23 septembrie

Finala de simplu::

Xiu Wang (China) – Magda Linette (Polonia, 1) 6:0, 6:2

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

Va ajunge Magda Lynette în primele zece ale clasamentului?