Sferturi de finală cu vedetele. Acesta este programul pentru cea de-a zecea zi de Roland Garros

Sferturi de finală cu vedetele.  Acesta este programul pentru cea de-a zecea zi de Roland Garros

PAP/EPA/IAN LANGSDON/Imagine: Novak Djokovic, Rolex Paris Masters 2019

Sebastian Szyatkowski

Marți încep meciurile din sferturile de finală de la Grand Slam de la Roland Garros. Veți putea să-i vedeți pe Novak Djokovic, Carlos Alcaraz și Aryna Sabalenka în acțiune.

Toate meciurile din sferturile de finală de simplu sunt programate pentru marți la Court Philippe Chatrier. Competiția va începe la ora 11, iar Karolina Moshova și Anastasga Pavlyuchenkova vor fi primele care vor concura în semifinale. În continuare, Elina Svitolina și Aryna Sabalenka se vor întâlni în arena principală de la Roland Garros. Meciul lor va începe cel târziu la ora 12:30.

După sferturile de finală feminine, este timpul să decidem semifinalistele la turneul de simplu. Cap de serie al treilea Novak Djokovic a învins foștii adversari în trei seturi. În acest fel a lăsat de înțeles că rezultatele mediocre dinainte de startul Roland Garros nu i-au afectat forma într-un moment crucial al sezonului pe zgură. Karen Khachanov îl va înfrunta marți pe Novak Djokovic.

Cel mai mare cap de serie Carlos Alcaraz se va confrunta cu veteranul Stefanos Tsitsipas în sferturile de finală. Spaniolul nu și-a permis până acum să piardă în fața grecului și nu intenționează să se oprească în drumul spre victorie la Roland Garros.

Urmărește videoclipul: Incredible Sights. Sărbătorește un gol de la mijlocul terenului și apoi…

Va trebui să așteptați până miercuri înainte de sferturile de finală cu Iga Schwytec. Adversara ei, Coco Gauff, va juca și marți, ea și Jessica Pegula ajungând în sferturile de finală la dublu. Se vor concura americanele, clasate secunde, Anna Bondar și Grete Menin. Meciul se va disputa pe locul doi pe stadionul Simon Mathieu.

READ  Fotbaliştii suedezi se tem de... urşi romani

Programul meciurilor pentru cea de-a zecea zi (marți) a turneului de Grand Slam Roland Garros 2023:

Curtea lui Philippe Chatrier:

de la ora 11:00
Karolina Muchova (Cehia) – Anastasia Pavlyuchenkova
După ora 12:30
Elina Svitolina (Ucraina) – Aryna Sabalenka (2)
Novak Djokovic (Serbia, 3) – Karen Khachanov (11)
După ora 20:15
Carlos Alcaraz (Spania, 1) – Stefanos Tsitsipas (Grecia, 5).

Curtea Susan Lenglen:

Marie Bouzkova (Republica Cehă) / Sarah Sorribes (Spania) – Nicole Melichar Martinez (SUA, 6 ani) / Elaine Perez (Australia, 6 ani)
Ivan Dodig (Croația, 4) / Austin Krajesek (SUA, 4) – Kevin Krawicz (Germania, 11) / Tim Poetz (Germania, 11)

Simon Matthew Court:

Wesley Koolhoff (Olanda, 1) / Neil Skupski (Marea Britanie, 1) – Marcel Granollers (Spania, 10) / Horacio Zeballos (Argentina, 10)
Ana Bondar (Ungaria) / Grete Menin (România) – Coco Gauff (SUA, 2) / Jessica Pegula (SUA, 2)

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)