SH. Cupa Mondială 2018: România – Polonia 0:3. Lewandowski a întors focul

SH.  Cupa Mondială 2018: România – Polonia 0:3.  Lewandowski a întors focul

Echipa lui Adam Navalka a încheiat meciurile din acest an la puncte cu o victorie impresionantă cu 3-0 la București în fața României. Polonia a marcat 10 puncte în patru meciuri, iar din moment ce Muntenegru a pierdut în deplasare în fața Armeniei cu 2:3, naționala Poloniei va petrece iarna și va petrece pauza în tururile de calificare (meciurile următoare vor avea loc în martie) în calitate de lider în Grupa E. .

La începutul reprizei secunde, românii au scos un corner. Robert Lewandowski a fost poziționat în suprafața de pedeapsă a echipei sale și a fost ocupat să se poziționeze pe sine și pe coechipieri săi când focuri de artificii aruncate din careul gazdelor i-au aterizat la picioare. Căpitanul naționalei nu a observat, dar a continuat să strige către colegii săi când petardele au explodat. La un metru de el – cel mult un metru și jumătate. Lewandowski a căzut la pământ în stare de șoc, strângându-se de cap. Imediat ceilalți jucători au fugit spre el, iar medicii echipei au început să fugă de pe bancă.

Lewandowski a petrecut câteva minute bune recuperându-se pe bancă. Își ținea urechea, deși se poate presupune cu siguranță că șocul exploziei a fost mai grav decât șocul propriu-zis. Au fost deja unele tulburări în tribunele stadionului din București. Prima repriză a fost martoră la ciocniri între suporterii polonezi și huliganii echipei gazdă. Meciul a fost oprit pentru un moment după ce au fost aruncate focuri de artificii în suprafața de pedeapsă a lui Łukasz Fabiański. Când Lewandowski își reveni, mulți i-au cerut arbitrului turc să oprească meciul și să dea o plimbare echipei poloneze. Până la urmă, sănătatea jucătorului a fost în pericol, iar acesta este unul dintre cele mai importante motive pentru a încheia meciul mai devreme.

READ  Al doilea astfel de nume de familie este Alexander Zverev. Puțini au făcut-o în secolul 21

În acel moment polonezii erau cu 1-0 înainte, dar au avut probleme încă de la începutul reprizei secunde. Românii au atacat, jucătorii lui Nawałka au căzut adânc, iar haosul s-a strecurat în această echipă care fusese bine organizată în prima repriză. Au început pierderi stupide, pase inexacte și construcția nervoasă a atacurilor. Această pauză, care a durat mai bine de cinci minute, a avut un efect benefic asupra echipei Nawałka.

Lewandowski și-a făcut propria sa răzbunare. În minutul 83, mingea a fost primită cu brio de Łukasz Teodorczyk, care fusese introdus în teren cu doar 180 de secunde rămase. Atacantul de la Anderlecht ia pasat mingea lui Lewandowski, care a fugit în suprafața de pedeapsă și a tras o lovitură puternică. Șapte minute mai târziu, o altă pasă lungă către Teodorcek, acesta a sărit din nou și a trimis mingea cu capul în careu, unde Lewandowski a fost faultat. Desigur, el a luat singur penalty-ul.