Simona Halep a intrat în bătaie la Melbourne. Traversare dificilă a lui Weronika Kudermetowa

Simona Halep a intrat în bătaie la Melbourne.  Traversare dificilă a lui Weronika Kudermetowa

Simona Halep și-a început performanța la Campionatele WTA 250 de la Melbourne. Romano-australianul Distin Ayava a refuzat. Weronika Kudermetowa a trecut printr-o călătorie dificilă.

Łukasz Iwanek

Simona Halep

PAP / EPA / CHRISTIAN BRUNA / În imagine: Simona Halep

Simona Halep (WTA 20) a jucat miercuri primul ei meci din 2022. Rivala ei a fost Destani Ayava, născută în Melbourne (WTA 316). Românca a învins-o pe australiancă cu 6:4, 6:2.În 78 de minute, tenismena constănţeană a marcat 23 din 29 la prima sa pasă şi a folosit patru din cele şapte puncte ale sale pentru a rupe ritmul. În turul doi o va înfrunta pe compatriota Elena Gabriella Ross.

Veronika Kudrumova (WTA 31) a câștigat cu 7:6 (4), 7:6 (6) Victoria Kuzmova (WTA 162). Într-un meci de 1 oră 58 de minute, rusoaica a trimis 10 ași și a câștigat 40 din 56 de puncte cu prima ei pasă. Ai salvat cinci puncte din șase pauze. Următoarea ei contestatoare va fi Madison Pringle (WTA 59), care a câștigat cu 7:6 (3), 7:6 (4) împotriva lui Nao Hibino (WTA 129). În primul set, americanul a revenit de la 2:4 și a salvat mingea de set în a 10-a repriză.

Katerina Senyakova (WTA 49) a pierdut cu 5:7, 6:7 (8) în fața Anna Bondar (WTA 92). În al doilea joc, cehii au ratat avantajul de 3:1, irosind ulterior două lovituri libere în tiebreak. În sferturile de finală, o va înfrunta pe maghiară Anastazga Potapova (WTA 69), care s-a impus cu 5:7, 6:2, 6:2 cu Lisette Cabrera (WTA 173) după 1 oră și 55 de minute. Rusul a refuzat 11 din 15 puncte de break și a folosit șapte din opt oportunități de breakout.

READ  Oficial: Eden Hazard pleacă de la Real Madrid

Urmărește videoclipul: Tânărul de 17 ani și-a pierdut mâna. Ceea ce a făcut a șocat întreaga lume

Clara Burrell (WTA 76) a învins-o pe Shuai Zhang (WTA 60) cu 6:3, 7:6 (6). În setul doi, francezii s-au ridicat 1: 4. Și întâlnirea s-a încheiat după al șaselea joc cu mingea. Leslie Patinama Kerkhove (WTA 158) a învins-o pe Sione Mendes (WTA 158) cu 6:3, 6:4. În 84 de minute, olandeza a folosit cinci dintre cele 12 puncte de break pentru a rupe ritmul.

Melbourne Summer Group 1, Melbourne (Australia)
WTA 250, teren dur, fond de premii de 239,4k. dolar
miercuri 5 ianuarie

Prima rundă de simplu:

Simona Halep (Romonia, 2) – Destani Ayava (Australia, s) 6:4, 6:2
Veronika Kudermova (Rusia, 3) b Victoria Kozmova (Slovacia, Q) 7-6 (4) 7-6 (6)
Anna Bondar (Ungaria) a învins-o pe Katerina Sinyakova (Cehia, 8) 7-5 7-6 (8).
Madison Pringle (SUA) – Nao Hibino (Japonia, Q) 7:6 (3), 7:6 (4)
Clara Borrell (Franța) a învins-o pe Shuai Zhang (China) cu 6-3, 7-6 (6).
Anastazga Potapova (Rusia) a învins-o pe Lizette Cabrera (Australia) cu 5:7, 6:2, 6:2
Leslie Patinama Kerkhove (Olanda, Kew) – Sionni Mendes (Australia, CM) 6:3, 6:4
Qinwen Zheng (Chiny, Q) – Mai Hontama (Japonia, LP) 4:6, 6:2, 6:3

Vezi si:
Mai multe poloneze au jucat la Melbourne. A mai rămas doar unul pe câmpul de luptă
Liderul clasamentului a avut probleme. Un spectacol ucigaș de Arina Sabalenka

Se va califica Simona Halep în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne?