Skopie nu a fost ocupată de polonezi. Sămânța era mai puternică

Skopie nu a fost ocupată de polonezi.  Sămânța era mai puternică

Materiale de presă/Foto: Karol Drzewicki

Sebastian Szyatkowski

Karol Drzewiecki și Maks Kaśnikowski au trecut cu succes de tururile de calificare la turneul principal al Challenger de la Skopje. În ea, au pierdut în primul meci în fața jucătorilor de top de tenis.

Adversarul lui Karol Drzevici a fost Roman Andres Burruchaga din Argentina, căruia îi place să joace pe zgură. Drzewiecki a luat lupta în primul set. În ea, cu scorul de 5: 5, ambii jucători de tenis au pierdut două jocuri la serviciu. La final, Burruchaga, cap de serie al șaselea, a marcat un plus break și a câștigat cu 7:5.

Burruchaga a construit pe un început bun de meci, apăsând din startul setului secund. Avantajul argentinianului în această rundă a fost incontestabil, dovadă fiind scorul 6: 0. S-a încheiat după jumătate de oră. Astfel, Burrucaga a rămas în jocul câștigător din Macedonia de Nord, iar Drzewiecki s-a mulțumit să treacă de descalificare.

Nici Maks Kaśnikowski nu a putut face față primului adversar din tabloul principal, Dragoș Nicolae Madaras din România. Confruntarea cu capul de serie a patra a avut un parcurs similar cu meciul cu Drzewiecki. Kaśnikowski a rezistat mai puternic în primul set, care s-a încheiat cu un departajare pentru Madaras.

Urmărește videoclipul: Incredible Sights. Sărbătorește un gol de la mijlocul terenului și apoi…

Apoi romanul a urmărit lovitura și a controlat evenimentele în instanță. A câștigat setul al doilea cu 6-1. Kashnikowski și-a luat rămas bun de la turneul de la Skopje pe aceeași scenă cu Drzewicki, precum și de Kasper Jock, care a fost eliminat luni.

READ  WTA Roma: Program și rezultate pentru femei (bracket)

ATP Challenger Skopje:

Prima rundă de simplu:

Roman Andres Burruchaga (Argentina 6) vs. Karol Drzewicki (Polonia, Q) 7-5, 6-0
Dragos Nikolay Madaras (România, 4) l-a învins pe Max Kanikowski (Polonia, Q) cu 7-6 (3), 6-1

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)