Sportivul transgender a decolat. Și s-a încheiat cu o dramă

Sportivul transgender a decolat.  Și s-a încheiat cu o dramă

Campionatul olimpic de haltere de 87 kg pentru femei a intrat în istorie. Chinezul Wenwen Li a doborât recordul olimpic de trei ori la debarcaderul din Tokyo. Pentru prima dată, un concurent transgender a apărut și la Jocurile Olimpice.

Jacek Pavowski

Winwin Lee

PAP / EPA / În imagine: Wenwen Li

Competiția la haltere pentru femei de peste 87 kg a fost tumultuoasă cu mult înainte de start. Comitetul Olimpic Internațional a decis că o persoană transgender va putea concerta la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Este vorba despre Laurel Hubbard, care concurează cu femei, deși a concurat recent ca bărbat.

În 2016, Comitetul Olimpic Internațional a abolit categoria de gen în competițiile sportive, înlocuind-o cu categoria „Gen”. Conform liniilor directoare, pentru cele 12 luni anterioare competiției, sportivii transgender trebuie să demonstreze că nivelul lor de testosteron masculin este mai mic de 10 nanomoli pe litru de sânge, mai mic decât intervalul normal pentru bărbați.

Noua Zeelandă a fost favorită pentru o medalie, dar a ars toate cele trei furturi și în cele din urmă nu a fost clasată în două jocuri – trebuia să fie o medalie și s-a încheiat cu o dramă sportivă. Liderul după prima parte a competiției a fost o chinezoaică care și-a învins concurenții cu un rezultat de 140 de kilograme, stabilind un nou record la olimpiadă. A doua în clasament este americanca Sarah Robles, care a obținut mai puțin de 12 kg.

Tragerea la sorți a fost de fapt o competiție pentru medalia de argint, deoarece chinezii au intrat în joc când concurenții și-au terminat lupta. Emily Jade Campbell și Sarah Roberts au dus o bătălie interesantă pentru al doilea pas al podiumului. Britanica a câștigat aruncarea cu panglică, înaintea adversarului său la ultima încercare datorită aruncării sale excelente.

READ  La Liga. Barcelona a câștigat deja succesul său. Autoritățile ligii vor analiza documentele

Când s-a terminat, Wenwen Li a intrat în joc. Femeia chineză a luat mai întâi aurul cu o greutate de 162 kg, iar apoi a depășit de două ori recordul olimpic de 172 kg. Deținătorul triplului record a scăzut în a doua încercare cu 173 kg și a ajuns în cele din urmă la 180 kg! Acest lucru îi garantează un triplu record olimpic – în smulgere, aruncare și dublare.