[STATYSTYKI] Jucătorii campioni polonezi au jucat în echipe naționale – wKielcach.info

Unsprezece jucători Industria Kielce au jucat pentru echipele lor naționale în acest weekend. Întreaga echipă campioană a Poloniei se va întâlni luni la Doha, Qatar, de unde vor călători împreună la Dammam din Arabia Saudită.

Fanii Kielce au fost foarte încântați de revenirea lui Andreas Wolff, care a obținut câteva minute în confruntarea dintre Germania și Egipt. Prima s-a încheiat la egalitate 31:31. În competiția de duminică de la München, gazdele viitorului Euro Championship s-au impus cu un scor de 28:27.

Daniel Dujaszebayo a jucat trei meciuri. Spania s-a clasat pe locul al doilea la turneul Golden League de la Bergen. A câștigat împotriva Țărilor de Jos 39:28, a pierdut cu Danemarca 29:34 și a pierdut cu Norvegia 29:31. Creatorul de joc central a marcat trei goluri, unul și, respectiv, două goluri. Danemarca s-a dovedit a fi cea mai bună cu o mulțime de victorii.

Islanda a obținut două victorii acasă în fața Insulelor Feroe. Ea a câștigat în timpi de 39:24 și 30:29. Hukur Thrastarsson a marcat trei goluri în cele două meciuri.

În ultimele zile, a avut loc un meci triunghiular între Belarus și Rusia. Arseum Karalyuk a jucat în toate meciurile. Echipa sa a câștigat în timpi de 32:28, 27:26 și 25:22. Al-Mahwi a marcat șase goluri și două goluri în primul și, respectiv, al treilea meci.

Franța a învins duminică cu încredere România acasă, cu scorul de 40:21. Dylan Nahi și Benoit Concaud au marcat câte patru goluri. Nicolas Tornate a adăugat două goluri.

După cum am relatat anterior, naționala Poloniei a jucat un meci amical împotriva Ungariei. Am pierdut 27:31 și 26:36. În ambele, Michał Olejniczak a lucrat cel mai mult, marcând trei, respectiv patru goluri. Arkadius Moretto a jucat 25 de minute din primul meci și a marcat o singură dată. Al doilea meci i-a prezentat pe Miłosz Wałach (4 apărări, 24% eficacitate) și Szymon Wiaderny (0/2). Pentru acesta din urmă, prima sa apariție a fost într-o cămașă cu un vultur pe piept.

READ  SH. Euro 2024: Kosovo - România. Acoperire live și rezultate

Igor Karacic a luat o pauză de la meciuri. Croația s-a antrenat la Porec timp de o săptămână.

Luni, Industria Kielce va merge la Super Globe. Concurenții vor ajunge în Doha, Qatar, din diferite direcții. De aici, se vor îndrepta spre orașul arab Dammam, unde marți exact la 9:30 vor juca împotriva starului bahreinian.

Legowski: Am câștigat patru meciuri și am devenit campion mondial