Stoch câștigă conducerea împotriva lui Kubacki și Żyła

Cu un rezultat de 133,5 m, Kamel Stoch a fost câștigătorul pre-competiție al celui de-al doilea Grand Prix de vară la Adam Mace’s din Wisha (HS134). David Kobaki a ocupat locul doi (126,5 m), iar al treilea a fost Pyotr Shea (123,5 m). Maciej Kot VI (123m) a fost și el în top zece.

plin de stufplin de stuf

Fotografie de Tadeusz Mieczyński

Kamil Stoch a fost autorul cărții Cel mai lung zbor în prim-plan. Triplul campion olimpic a urcat 133,5 metri și a câștigat cu 12,5 puncte pe Dawid Kobaki (126,5 metri) și 17,9 puncte. Deasupra Piotr Żyła (123,5 m). Estonul Artti Aigro (130 m) a ocupat locul patru, iar Thomas Lackner din Austria (121,5 m) a terminat pe locul cinci.

Maciej Kot a căzut 123 de metri și a terminat pe locul șase, în fața lui Naoki Nakamura (124,5 metri), Francisco Muerth (122,5 metri) și Karl Geiger (125,5 metri). Nikko Kitusahu (118,5 m) a încheiat top zece.

Pawe Wąsek (116,5 m) s-a clasat pe locul unsprezece, iar Jacob Woolney (118 m) pe locul treisprezece.

Introducerea s-a efectuat de pe grinda de start 13, 12 și 11. Andreas Wellinger (118,5 m), la solicitarea antrenorului Stefan Horngacher, a plecat de la dana a 10-a.

Concursul de duminică începe la ora 13:00. Difuzare pe Eurosport 2, TVP1, TVP Sport și Player.pl.