Succes de karate la Campionatul European din Portugalia Evenimente

Succes de karate la Campionatul European din Portugalia  Evenimente

Un rezultat impresionant a fost obținut de concurenții Academiei de Karate Tradițional Niepołomice-Kraków în cadrul celui de-al 35-lea Campionat European de Karate Tradițional, desfășurat în Portugalia (24-28 octombrie 2023). Jucătorii de karate din clubul Niepołomice au câștigat 16 medalii în competiție – 5 de aur, 4 de argint și 7 de bronz!

Echipa poloneză a câștigat în total 46 de medalii în Portugalia (13 de aur, 16 de argint, 17 de bronz), dovedind că se numără printre cei mai buni jucători de pe continent.

Competiția s-a desfășurat la Vila do Conde, unde s-au adunat reprezentanți din 14 țări (Armenia, Bosnia și Herțegovina, Cehia, Franța, Israel, Macedonia, Germania, Polonia, Portugalia, România, Serbia, Slovenia, Marea Britanie, Italia).

Echipa lui Niepołomice a câștigat Campionatul European de 5 ori – de trei ori în competiții individuale și de două ori în competiții pe echipe. Natalia Janusz a devenit campioană europeană la kata individual. Cei mai buni la kumite individual au fost Viktor Staszak (senior) și Viktor Janusz (junior). Echipele de kata și kumite au câștigat și Campionatul European.

Polonezii au câștigat cele mai multe medalii la aceste campionate (46 în total), dar au terminat pe locul al doilea în clasamentul general, chiar în spatele României, deoarece concurenții români au câștigat mai multe medalii de aur (16 de aur, 9 de argint și 15 de bronz: 40 în total). Portugalia a ajuns pe locul trei cu un total de 17 medalii (6 de aur, 2 de argint și 9 de bronz).

Rezultate detaliate ale jucătorilor AKT.