Succes uriaș polonez! Campionatul European de aur

Succes uriaș polonez!  Campionatul European de aur

Materiale de presă / PZTS / Miłosz Redzimski

MK

Miłosz Redzimski, în vârstă de 16 ani, a devenit campion european de tineret (U-21). La Saraievo a câștigat și bronzul la mixaj cu Anna Brzyska. Samuel Kulczycki a câștigat 3 discuri – în fiecare culoare și competiție.

În urmă cu jumătate de an, la ediția anterioară a MME U-21, albii și roșii au câștigat patru medalii la Cluj-Napoca, România. Aceștia au îmbunătățit acest rezultat la competiția festivă din capitala Bosniei și Herțegovinei, care s-a încheiat în Duminica Paștelui. Au urcat pe podium de cinci ori, iar mazurca lui Dubrovsky a fost jucată de două ori.

Redzimski era mult mai tânăr decât rivalii săi, dar juca deja la un asemenea nivel încât nu numai că a fost cotat „primul”, ci și a câștigat cu încredere titlul. Mai exact, l-a luat de la Kulczycki (născut în 2002), care își termina adolescența. S-au întâlnit în semifinale, pe care Miłosz le-a câștigat cu 4:2, deși pierdea cu 1:2.

În finală, Miłosz Redzimski l-a învins pe Šaba Andras din Ungaria cu 4:1, care la rândul său l-a învins pe Maciej Kubik în sferturi. În rundele anterioare, nou-creatul Campion al Vechiului Continent a fost eliminat până la vârsta de 21 de ani, de exemplu. Românul Julian Chireta (4:2) și slovacul Adam Klajber (4:3).

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: autobuzul s-a blocat în noroi, apoi fotbaliștii… vezi tu!

În ciuda vârstei sale fragede, „Redzim” joacă în echipa națională a adulților și este, de asemenea, un jucător cheie pentru campionul țării Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki. În Lotto Superliga, este pe locul al doilea în clasamentul individual.

READ  Polonia - România. Primul meci al Campionatului European de Rugby – Kronika24.pl

Albul și roșul au avut astăzi două șanse să câștige aurul, pentru că Maciej Kubik și Samuel Kolcecki – fostul campion al continentului de juniori – au jucat în finala de dublu. Cu toate acestea, au pierdut în fața dublului francez Hugo Deschamps / Thibaut Bourret 0: 3 (4:11, 8:11, 10:12).

Ieri competiția s-a încheiat în mix. Despre jocul de aur, Kulczycki și Zuzanna Wielgos s-au impus cu românii Eduard Ionescu și Ioana Singeorzan 3:1 (9:11, 12:10, 11:6, 11:5). Redzimski și Brzyska au luat bronzul.

În 1/4 de finală, perechea Kulczycki / Wielgos s-a dovedit a fi mai bună decât jucătorii români de tenis de masă Luciana Mitrofan și Andrei Istrate, care au fost învingători la ediția de anul trecut a acestei competiții. În general, dublu mixt a fost jucat în MME doar pentru a patra oară. Până acum, românii au câștigat mereu.

Wielgos (născut în 2005) devine un artist marțial mixt și, de asemenea, a câștigat recent campionatul polonez de seniori cu Tomasz Kotowski.

Apropo de MP la Płock, turneul nu a avut succes pentru Kulczycki, care a trebuit să câștige bronzul doar la simplu. A eșuat în perechi cu Kubik și Katarzyna Węgrzyn. Iar cu o zi înainte de a pleca la Saraievo, a suferit două înfrângeri (simplu, dublu) în Bundesliga. Între timp, în MME s-a arătat din nou dintr-o latură foarte bună.

Pentru Kubik și Kulczycki, următoarea etapă a carierei lor va fi Campionatele Mondiale de seniori de la Durban, Africa de Sud, în mai. În schimb, Rydzymski, Wieljos sau Brzeska vor juca la Campionatele Europene de juniori din iulie la Gliwice.

READ  Brighton-Manchester City. Echipa lui Modira i-a învins pe campionii Angliei

Brzeska, în vârstă de 17 ani, a făcut o treabă grozavă la simplu în Balcani, deși nu a urcat pe podium. În total, a câștigat șase din opt dueluri, învingându-l pe m.in. Cap de serie franceză Camilla Lutz 4: 1. Italiana Nicole Arley a alunecat pentru a câștiga medalia cu 3: 4, deși conducea cu 3: 2.

Pe lângă medaliați, la Saraievo au apărut și naționala Poloniei: Natalia Bogdanovic și Mateusz Zalewski. Colectivul de antrenori a inclus: Tomasz Krzeszewski, Patryk Jendrzejewski (bărbați), Marcin Kusiński, Alan Woś (femei).

Pentru prima dată în istorie, am câștigat medalia și clasamentul pe puncte după sistemul olimpic, numărând două competiții ale Jocurilor, adică simplu și dublu mixt – spune Stefan Driesell, director sportiv la PZTS.

rezultate:

finale

Simplu: Milos Rydzymski (Polonia) vs Šaba Andras (Ungaria) 4:1 (12:10, 7:11, 11:8, 11:4, 11:6)

Mixt: Samuel Kulczycki / Zuzana Wilgoss (Polonia) – Eduard Ionescu / Ioana Cengurzan (România) 3: 1 (9:11, 12:10, 11:6, 11:5)

La dublu: Samuel Kolczycki / Maciej Koubek (Polonia) – Hugo Deschamps / Thibaut Bourret (Franța) 0: 3 (4:11, 8:11, 10:12)

semi finala

Singur: Miłosz Redzimski – Samuel Kulczycki (ambele Polonia) 4:2 (10:12, 11:9, 9:11, 12:10, 11:5, 12:10)

La dublu: Samuel Kulczycki / Maciej Kupec (Polonia) – Andrzej Ionescu / Darius Movileanu (România) 3: 2 (11: 8, 7:11, 9:11, 12:10, 11: 6)

Mixt: Samuel Kolczycki / Zuzana Wilgoss (Polonia – Flavien Cotton / Mia Grisel (Franța / Germania) 3: 1 (13:11, 7:11, 11: 3, 11: 7), Miłosz Redzimski / Anna Brzeska (Polonia) – Eduard Ionescu / Ioana Singeorzan (România) 1:3 (11:8, 11:13, 9:11, 7:11).