Succesul unui băiețel din Bielsko Biawa! – Beskidska 24.pl

Succesul unui băiețel din Bielsko Biawa!  – Beskidska 24.pl

Fotografie de Krzysztof Lundzen

La Cupa de tineret FIS de astăzi la Ski Jump din Hinterzarten, Germania, Kacper Tomasiak de la Bielsko-Biała a fost al doilea dintre băieții născuți în 2007-2009.

Un rezident din Podbeskidzie, care se ocupă de clubul LKS Klimczok Bystra, a obținut 72,5 metri în prima serie și 78 de metri în a doua. Aceste distanțe i-au permis tânărului polonez să stea pe a doua treaptă a podiumului, în spatele lui Amadeus Horngacher – fiul fostului antrenor polonez Stefan Horngacher. Austriecul a sărit 77,5 metri, respectiv 77,5 metri și l-a depășit pe Casper cu șapte puncte. Podiumul a fost completat de slovenul Nik Bergant Smerajc (77,5 și 73 de metri).

Celălalt tânăr nostru talent – Łukasz Łukaszczyk (71,5 și 73,5 metri; locul 4) a trebuit să savureze podiumul. Szymon Byrski (74,5 și 69,5 metri) și Tymoteusz Cienciała (67,5 și 72 metri) și-au încercat de asemenea mâna la granița noastră de vest. Primul dintre ei s-a clasat pe locul nouă și al doilea pe locul unsprezece. 31 de jucători sunt evaluați.

Cupa Tineretului FIS este o alternativă la competiția internațională adresată tinerilor. În 2020, competiția a fost anulată din cauza pandemiei COVID-19, în timp ce jucătorii s-au adunat din nou în această vară în sudul Germaniei.

De altfel, este demn de remarcat faptul că, în afară de competiția pentru tineri, săritorii mai în vârstă au concurat sâmbătă în cadrul Seriei Cupei Continentale de Vară de la Râșnov, România. În prima competiție de pe dealul HS97, Kacper Juroszek, născut în Cieszyn, a câștigat locul cinci. Astăzi, în România, experimentatul austriac Manuel Wittner s-a dovedit a fi cel mai bun.

READ  Vremea în Tarnica 01.08.2018 Bieszczady - condiții meteo pentru astăzi și următoarele zile