Summer GP: Spectacolul White-Reds. David Kubacki este cel mai bun în Wisła după un salt uimitor – Wiedomości

Calificările de vineri au fost dominate de Bialow-Czerwonych, iar Pyotr Sya a fost câștigător. Sâmbătă, jucătorii lui Tomasz Tarnbichler, care și-a făcut debutul ca antrenor al naționalei Poloniei în competiții oficiale, au împărțit domniile pe muntele care poartă numele lui Adam Malice.

Jakub Volney este cel mai îndepărtat din prima serie

Prima serie a fost afectată de probleme minore. Startul meciului a fost întârziat cu 10 minute din cauza ploii, iar aspersoarele au eșuat în timpul meciului și meciul a fost întrerupt. Din fericire, neajunsul a fost remediat rapid, iar săritorii polonezi s-au asigurat că un număr mare de suporteri își vor aminti meciul doar din motive sportive.

A fost în frunte după prima serie Jakub Volney (129,5 m) de unde au ridicat depozite ulterioare Kamil Stoch (124 m), Pyotr Luya (126 m) i Pavel Vasek (128m) au fost, de asemenea, pe locul șapte în frunte Codul Maciej (115 m) și a opta David Kubaki (123,5 m) Aleksander Zniszczoł (118,5 m) a fost chiar în urmă în primii zece.

Al treisprezecelea Jan Habdas (112,5 m), al șaisprezecelea Kakbar Juroczek (113,5 m) și al douăzeci și unu Tomas Pilch (113,5 m) au avansat și ei în runda finală.

Fiind singurul dintre reprezentanții noștri, Andrzej Stękała nu s-a calificat în turul doi, un salt de 117,5 m în condiții puțin favorabile i-a fost suficient pentru a ajunge pe locul 32.

Saritura uimitoare a lui David Kubaki

În seria finală, a avut o performanță strălucitoare David KubakiA sărit 134,5 m – cu jumătate de metru mai mare decât dimensiunea unității de la Beskid. După un astfel de salt în lungime, juriul a decis să scurteze in-run, ceea ce a afectat distanța următorilor concurenți.

READ  Spațiul Schengen se extinde pentru a include România și Bulgaria

Codul Maciej Nu a zburat la fel de departe de coechipierul său, dar 124,5 metri i-au permis să-și îmbunătățească poziția și să ocupe locul cinci la finalul competiției. Kubaki și Kot au fost despărțiți doar de germanul Karl Geiger (126m).

Cu doar patru concurenți rămânând pe vârful muntelui, a devenit clar că Dhruva va fi câștigătoarea competiției de sâmbătă. Și-a irosit puțin efortul Pavel Vasek (117,5 m), care l-a mutat pe tânărul săritor pe locul șapte în clasamentul final. L-a pus în fața lui Pyotr LuyaA aterizat la 119 metri.

A sărit 120 de metri în turul doi Kamil Stoch. De trei ori campioană olimpică a pierdut clar în fața lui Kubaki, dar a câștigat un loc pe podium. Thalaivan a eșuat la saltul final din repriză. Jakub Volney A sărit 116 metri, ceea ce înseamnă că a terminat pe locul patru.

Compoziția platformei este următoarea: Kubaki, Stoch, Geiger. Pe lângă Wolny, Kot, Żyła și Wąskie, al nouălea Aleksander Zniszczoł (123 m) a terminat în primii zece. Kakbar Juroszek (117,5 m) a terminat competiția pe locul 20, cu trei locuri mai sus decât Jan Habdas (116,5 m). Tomas Bilch (120,5 m) a fost al douăzeci și patrulea.

Sar și femeile

Ca și în 2021, la Wisla Malinga, nu doar bărbații, ci și femeile concurează în LGB. Competiția de sâmbătă a fost câștigată de slovena Ursa Bogadaj. Nicole Gonderlaw a ocupat locul 18, în timp ce a doua concurentă poloneză – Kinga Rajda – a ocupat locul 23.