Sunt amator de fotbal. Meci Polonia

Sunt amator de fotbal.  Meci Polonia

Polonezii merg ca o furtună. În primele două meciuri au marcat 11 goluri în total, fără a pierde niciun gol – Ucraina a pierdut 0-3 în fața echipei noastre naționale, iar Israel 0-8.

Spania a intrat, de asemenea, în ultimul meci de grupă cu puncte complete în contul său. Aceasta înseamnă că într-un meci direct, Polonia s-a luptat cu doi concurenți pentru primul loc în grupă.

Reprezentanții noștri de la început au jucat foarte îndrăzneți, găzduind adesea adversarul în prima repriză. Chiar și în primul minut au reușit chiar să facă un șut periculos care a fost blocat.

Dar, din păcate, spaniolii au marcat primul gol. În minutul al cincilea, David Mendes a primit o pasă din partea stângă a terenului și nu a avut probleme să introducă mingea în plasă.

Răspunsul polonezilor ar putea fi dramatic – Kamel Grijel a șutat puternic din afara careului, dar Luis Ribeiro Medina a arătat un atac superb. În ciuda eșecurilor, reprezentanții noștri au fost foarte hotărâți și curajoși. Similar cu spaniolii, ceea ce a dus la mai multe cazuri de contact pe punctul de a face o greșeală.

În zona de penalizare, spaniolii au început să se emoționeze din nou când Bartosz Łastowski a încercat un șut de la distanță. De data aceasta, Medina nu a putut evita mingea, dar din fericire pentru el, unul dintre fundași a fost pe linia porții. Următoarea încercare a lui owsastowski a fost într-adevăr nereușită, deși nu cu mult noroc.

Munca suplimentară a oferit o altă oportunitate pentru La Roja. Dar Mendes a lovit plasa laterală dintr-un unghi acut. Într-una dintre ultimele acțiuni din prima parte a jocului, Jakub Kożuch a văzut un cartonaș galben pentru o coliziune cu un adversar.

READ  Misiune imposibilă Cancer? nu neaparat! - Sport WP SportoweFakty

Chiar înainte de pauză, Łukasz Miśkiewicz a obținut și un rezultat bun, apărând o lovitură liberă. În cele din urmă, deși judecătorul a adăugat doar două minute, prima repriză a durat nu 25 de minute, ci mai mult de 30 de minute. Polonezii pot fi mulțumiți de poziția lor, dar nu și de rezultat. Pierdeau cu un singur gol.

După schimbarea părții, prima acțiune ar fi putut să ne dea obiectivul dorit. Cu toate acestea, Grygiel a trecut frecvent către Łastowski, iar mingea a părăsit terenul. O clipă mai târziu, Łastowski reușește să tragă, dar îl lovește pe Mariusz Adamczyk. Portarul a apucat mingea reflexă, respingând amenințarea.

Adamczyk însuși a suferit într-una dintre următoarele într-o ciocnire cu adversarul său și a trebuit să părăsească terenul. El a fost înlocuit de Thomas Mitch.

În minutul 32, Kapłon și-a scăpat abilitățile tehnice, lăsând mingea pe mâna lui Grygiel. Acesta din urmă a fost lovit puternic, dar orașul nu a fost surprins. După un timp, Grygiel s-a trezit din nou în centrul evenimentelor, iar adversarul său și-a oprit șutul. Arbitrul a fluierat din penalty, iar spaniolii au dat din cap, neîncrezători. Acest lucru nu l-a năucit pe Capone, care trebuie să fi folosit pedeapsa. Am pus acest obiectiv pe primul loc în grup.

Echipa „Biało-Czerwoni” ar putea avansa rapid, dar portarul a lovit mingea după o altă încercare a lui Grygiel, iar în acțiunea următoare Kapłon a lovit rama porții.

Spaniolii au părut neajutorați în atac mult timp, dar, din fericire, nu au slăbit veghea lui Miśkiewicz, care a salvat în cele din urmă șutul lui Oliver Coronado Flores. Portarul nostru ne-a salvat și în prelungirile meciului.

READ  Lycia Gdesk se confruntă cu un adversar și mai dur în turul doi al alegerilor. LKE. Beca nu este nimic

Rezultatul nu s-a mai schimbat. Meciul s-a încheiat cu o remiză de 1-1, oferindu-ne primul loc în grupa A. Datorită acestui fapt, polonezii vor juca în sferturile de finală cu Franța, în timp ce Spania va înfrunta Anglia.

Goluri: 0-1 Mendes, 1-1 Capone