Surpriză în ciocnirea cehilor. Deschidere uimitoare pentru gazdele noastre preferate

Surpriză în ciocnirea cehilor.  Deschidere uimitoare pentru gazdele noastre preferate

Karolina Pliskova nu-și găsește formă după accidentare. Tenisista ceh a terminat rapid la turneul WTA 1000 de la Madrid. Spaniolul Paul Bados a marcat o deschidere impresionantă.

Łukasz Iwanek

Paul Bados

PAP / EPA / EMILIO NARANJO / În imagine: Paula Padusa

Karolina Pliskova (WTA 7) trece printr-o perioadă foarte grea pe terenul profesionist. Din cauza unei accidentări la mâna dreaptă, ea a început sezonul 2022 abia în martie. De atunci, ea a câștigat doar două meciuri. Nu și-a îmbunătățit realizările la Madrid, unde a fost eliminată din primul tur. Cehia, care a ajuns în finala la US Open 2016 și la Wimbledon 2021, a pierdut cu 4:6, 5:7 în fața compatriotei sale Marie Pozkova (WTA 77).

În 94 de minute, Buzkova a marcat 32 de puncte din 44 cu prima ei pasă. Au fost folosite patru din 12 puncte de pauză. Am trimis ultimele 11 lovituri pe șapte erori neforțate. Pliskova a marcat 24 de victorii directe și 26 de faulturi. Bozkova a obținut a patra victorie din carieră în topul celor mai bune 10 jucătoare de tenis.

Paula Bados (WTA 2) 6:3, 6:0 Weronika Kudermetowa (WTA 25) a tras în 65 de minute. Spaniolă a trimis cinci ași și a luat 28 din 33 la prima ei pasă. Ea a făcut cinci tacleri pentru pauză și a schimbat patru din șase pentru pauză. În turul doi va avea loc un meci promițător între Padusa și Simona Halep. Românca este de două ori campioană la Madrid (2016, 2017).

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspport: Świątek bate recordurile de popularitate. şocant!
Jelena Ostapenko (WTA 12) a pierdut cu 2:6, 6:4, 4:6 cu Jekaterina Aleksandrowa (WTA 45). Au fost multe suișuri și coborâșuri în joc. Letonia a urcat și a condus la al treilea set de 2: 6, 0: 3. În el, câștigătoarea Roland Garros din 2017 a avansat cu 3: 1, pierzând cinci din șase meciuri consecutive.

READ  Barcelona: o schimbare radicală în cazul Leo Messi [Marca]

Belinda Benesi (WTA 13) a învins-o pe Irina Camelia Bejo (WTA 62) cu 6-4, 6-1. Iar în minutul 92, elvețiana a marcat 22 de puncte din 29 cu prima ei pasă. Am folosit patru puncte din opt puncte de break. Corey Gauff (WTA 16) Anna Karolina Schmidlova (WTA 89) a spart 6:0, 6:2 într-o oră. Americanul a răspuns cu trei puncte de break și a folosit cinci din șase șanse de breakout. Ea a marcat 60 din cele 92 de puncte pe care le-a jucat (65,2%).

Warwara Grachiwa (WTA 73) a câștigat cu 1:6, 7:5, 7:5 de către Alize Cornet (WTA 34) după 2 ore și 43 de minute. Jucătoarea de tenis s-a născut la Moscova din statul 1: 6, 3: 5. De asemenea, a avut probleme cu a treia parte. Pierdea cu 0:3, iar de la 3:5 a câștigat din nou patru meciuri la rând. Julia Putintseva (WTA 44) a revenit cu 0-2 in primul set si a invins-o pe Shelby Rogers (WTA 48) cu 7-5, 7-5. În meciul de două ore, Casasca a folosit cinci dintre cele 12 puncte de break pentru a rupe ritmul.

Mutua Madrid Open, Madrid (Spania)
WTA 1000, zgură, fond de premii 6,57 milioane de dolari
joi 28 aprilie

Prima rundă de simplu:

Paula Padusa (Spania, 2) – Wironica Kudermova 6-3, 6-0
Belinda Benesi (Elveția, 11 ani) a trecut de Irina Camelia Bijou (România, Q) cu 6-4, 6-1.
Corey Gauff (SUA, 14 ani) a învins-o pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, Q) cu 6-0, 6-2.
Marie Bozkova (Cehia) a trecut de Karolina Pliskova (Cehia, 5) cu 6-4, 7-5.
Ekaterina Alexandruwa (Q) cu Jelena Ostapenko (Letonia, 10) 6-2 4-6 6-4
Julia Putintseva (Kazahstan) – Shelby Rogers (SUA) 7-5, 7-5
Tamara Zidansek (Slovenia) a învins-o pe Beatriz Haddad Maya (Brazilia, Los Angeles) cu 6-2, 6-3
Dagana Gastremska (Ucraina, Q) – Salutați Minnen (Belgia, LL) 6:3, 0:2 și a retras
Warwara Graczewa (Q) – Alize Cornet (Franța) 1:6, 7:5, 7:5

READ  Calificări olimpice pentru jucători de volei: Polonia - Italia. Difuzare TV și streaming online