Surpriză în Miami! Aryna Sabalenka a fost eliminată în sferturi

Surpriză în Miami!  Aryna Sabalenka a fost eliminată în sferturi

Jucătoarea de tenis numărul 2 mondial Aryna Sabalenka a pierdut în mod neașteptat în fața româncei Sorana Cristea, cu 4-6, 4-6, în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 hard court de 8,8 milioane de dolari de la Miami. Și aceasta este doar a treia înfrângere pentru jucătorul din Belarus în acest sezon.

Cap de serie al doilea, Sabalenka a avansat în sferturile de finală, învingând-o cu ușurință pe Barbora Krejkova din Republica Cehă, câștigătoarea turneului WTA 1000 de anul acesta de la Dubai. Felul în care a făcut-o nu prefigura o încrucișare dificilă cu Kristia, care se afla pe locul 74 în clasamentul WTA, deși anterior eliminase, printre altele, competiția. Evaluată cu „5” franceză Caroline Garcia.

Vezi și: Legenda tenisului Iga Świątek a impresionat! Există un răspuns polonez

Românca și-a uimit adversara de pe poziție superioară, spargând-o în prima repriză a meciului de miercuri. După câteva meciuri, belarusa a reușit să compenseze pierderea, dar câteva momente mai târziu a fost din nou ruptă, Kristia și-a ținut serviciul și s-a putut bucura de câștigarea primului set.

Setul doi a avut exact același curs – în primul meci românca a spart adversarul. O clipă mai târziu, ea a răspuns la aceeași întrebare, dar tenismanul, numărul 74 în clasamentul mondial, a reușit din nou să câștige meciul pe serviciul adversarului. Sabalenka a avut până la urmă două ocazii de a sparge din nou și de a egala jocul la această împingere, dar Kristia a reușit să compenseze pierderile și să-și apere pasele.

Acest rezultat este o mare surpriză, deoarece vicecampionii mondiali au câștigat deja 21 de meciuri în acest sezon, de exemplu. Primul titlu de Grand Slam din cariera ei – cel mai bun a fost la Australian Open. Acum o săptămână, am ajuns în finala turneului WTA 1000 de la Indian Wells.

READ  Real Madrid pune un ultimatum la Paris Saint-Germain! Știri noi despre transferul lui Kylian Mbappe

Belarusa și româna au jucat pentru prima dată împreună.

Kristia, singura jucătoare fără cap de serie rămasă în turneu, nu a renunțat încă la un set la Miami. În semifinale, ea va juca cu câștigătoarea meciului feminin rus Jekaterina Alexandroua (nr. 18) și campioana cehă Petra Kvitova (nr. 15).

Marți, câștigătoarea de la Indian Wells Jelena Rybakina (10) și americanca Jessica Pegula (3) au avansat în semifinale. Meciul lor este programat pentru joi.