Surprize în Miami. Karolina Pliskova are inima zdrobită de compatriotul ei

Surprize în Miami.  Karolina Pliskova are inima zdrobită de compatriotul ei

PAP / EPA / LUKAS KABON / În imagine: Ekaterina Alexandrova

Lukasz Iwanek

Belinda Bencic nu va cuceri Miami (WTA 1000). Tenisista elvețiană a pierdut în fața Ekaterinei Alexandrova. În meci, Marketa Vondrousova a spart-o pe Karolina Pliskova din Cehia.

În ianuarie și februarie, Belinda Bencic (WTA 9) a câștigat titluri la Adelaide și Abu Dhabi. Elveția s-a descurcat mai rău recent. La Doha, a ajuns în sferturi, dar a pierdut meciul cu Iga Schvetek. În Dubai și Indian Wells, campioana olimpică a câștigat un meci în total. Turneul de la Miami a început promițător, pentru că a învins-o pe Leila Fernandez cu 6: 1, 6: 1. Cu toate acestea, următoarea contestatoare s-a dovedit a fi prea puternică pentru ea. Duminică, Bencic a pierdut cu 6-7(8), 3-6 cu Yekaterina Alexandrova (WTA 18).

În primul set, Bencic a trecut de la 2-4 la 5-4, apoi a ratat două piese de set. A avut loc un tiebreak în care elvețienii au irosit un avantaj de 5-2. De asemenea, a mai avut două seturi de mingi (la 6-5 și 7-6). Aleksandrowa a avut o singură șansă să termine setul. A fost o pauză în al doilea set. Bencic a reaplicat în repriza secundă și nu a compensat pierderea până la final.

Într-un meci care a durat 1 oră și 55 de minute, Alexandrova a servit opt ​​ași și a marcat 34 de puncte din 48 la primul serviciu. Ea a anulat trei dintre cele patru puncte de break și a transformat două dintre cele nouă șanse în break-uri. Ea a egalat bilanţul întâlnirilor cu Bencic la 3-3.

READ  Robert Kubica și Orlin rămân cu Alfa Romeo în F1. „Vreau să câștig Le Mans”

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Blachowicz a plecat într-o vacanță ciudată. Afișează o imagine de succes

Karolina Pliskova (WTA 17) a pierdut cu 1-6, 2-6 cu Marketa Vondrousova (WTA 103). Meciul a durat doar 52 de minute. Fostul lider al clasamentului a obținut doar 28 de puncte din 83 (33,7 la sută). Vondrousova a salvat patru dintre cele șase puncte de break și a transformat șase dintre cele opt puncte de break.

Aceasta a fost a patra întâlnire a cehilor. În cele trei anterioare, Pliskova nu i-a dat un set compatriotului ei. S-au întâlnit pentru a doua oară în 2023. La Dubai, fostul lider s-a impus cu 6-3, 6-4. Ambele echipe naționale cehe au avut cel mai bun start la Miami în 2019. Pliskova a ajuns apoi în finală, iar Vondrousova a ajuns în sferturi. S-au confruntat în semifinale. Primul dintre ei a câștigat cu 6: 3, 6: 4.

Următoarea concurentă pentru finala de la Roland Garros 2019 și medaliată cu argint olimpică de la Tokyo va fi Sorana Cîrstea (WTA 74). Românca a revenit de la 3:5 în primul set și a învins-o pe Karolina Mochova cu 7:5, 6:1 (WTA 55). Întâlnirea a durat 91 de minute. Cîrstea a transformat cinci puncte de break din opt.

Bianca Andreescu (WTA 31) a trecut de Sofia Kenin (WTA 164) cu 6-4 6-4. Canadianul a servit șapte ași. Ea a avut trei puncte de break și le-a folosit pe toate. A fost o ciocnire între jucători de tenis care au avut un singur titlu de Grand Slam în realizările lor. Andreescu a câștigat US Open 2019, iar Kenin a triumfat la Australian Open 2020. Alexandrova va fi următoarea contestatoare a Canadei.

READ  Iga Świątek știa ce face. Un efort zadarnic pentru câștigătorul finalei WTA

Miami OpenMiami (Statele Unite ale Americii)

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)