Swoboda și-a depășit concurenții cu un timp grozav. Ea a spus: „Am devenit ca o vaca”.

Swoboda și-a depășit concurenții cu un timp grozav.  Ea a spus: „Am devenit ca o vaca”.

Era deja aproape 22 august, când cei mai buni alergători polonezi au apărut în sfârșit în Sala Toruń. Ewa Swoboda a fost favorităÎn urmă cu doi ani, la Campionatele Naționale din aceeași sală a realizat un timp de 6,99 secunde – pentru prima dată a parcurs o distanță de mai puțin de șapte secunde, doborând recordul polonez. Sezonul acesta este foarte aproape de a repeta această ispravă, dar apogeul lui va ajunge în două săptămâni – la Campionatele Mondiale în sală de la Glasgow. Acum un an a câștigat aurul în 7,10 secunde, iar acum se poate aștepta o cursă similară.

Coechipierul meu din echipa de ștafetă și-a doborât propriul record personal. Acest lucru a făcut-o fericită pe Ewa Swoboda

Swoboda nu a făcut nici un secret din acest fapt Antrenamentul a fost puțin diferit în ultimele zileAntrenorul o privea din tribune Iona Krupa. – Ei bine, am făcut puțin – a răspuns ea la întrebarea despre ultimul, cel mai dificil scuter de la TVP Sport, apoi a spus: – Îmi pare rău, am făcut multe – a glumit ea în stilul ei.

Ea a câștigat prima medalie de aur la 17 ani, acum opt ani. Astăzi, în teorie, Nu are egal în țară, este o vedetă globală și un susținător al echipei de ștafetă a Poloniei. De asemenea, a realizat un timp foarte valoros în semifinale Magdalena Stefanovic – Un rezultat de 7,19 secunde înseamnă atingerea minimului pentru campionatul de la Glasgow. Ea a fost poate singura care l-a putut amenința pe Swoboda în startul decisiv. Dar cu condiția ca… deținătorul recordului polonez La început a dormit periculos.

READ  Milioane de Crăciun. Polul se apropie mai mult de lider ca niciodată

Început excelent și accelerație uimitoare pe distanță. Uriașul avantaj al lui Iwa Swoboda

Și da, Swoboda nu a început atât de bine pe cât ar fi putut. Problema este că Stefanovic a început mai rău, rămânând la final și fiind nevoită să-și alunge rivalele. Timpul ei de reacție a fost aproape perfect pe a treia piesă Jagoda Mierzyńska Cu AZS AWF Wrocław, deși nu i-a oferit o medalie, ea a terminat pe locul patru. – 163 mii? Doamne, ce păcat – a spus ea mai târziu la TVP Sport Swoboda când a văzut-o că începe în reluare. – Am devenit ca o vaca – râse ea.

Totuși, când a luat amploare, și-a „înghițit” toți concurenții și nu s-a cruțat deloc. Un timp de 7,05 secunde este rezultatul mondialLa Glasgow, lupta pentru medalii este garantată, deși poate că va fi necesar să ajungi pe podium. Ceva mai mult. -Am făcut tot posibilul, s-ar putea să nu fi fost ziua mea. Mă bucur că Magdalena Stefanovic a făcut minim, pentru că nu aș merge singură acolo. „Am nevoie doar de puțină odihnă pentru că obosesc”, a spus Swoboda.

Ceea ce poate fi o surpriză că a câștigat medalia de argint Kristina Simanowska (7,25 secunde), a fost cu o sută mai bun decât Stefanovic.