SYDNEY – Magdalena Fresh este eliminată în primul tur al turneului de tenis WTA 500.

Australian Open din 17 ianuarie la Eurosport și Player

Clasată pe locul 105 în clasamentul WTA, tenismena a fost nevoită să meargă la eveniment în turul de calificare, unde a învins-o pe reprezentanta gazdelor Aliana Barnabas (775) cu 6-2, 6-2, urmată de French Ocean Todin (91) 6-2. , 7:5.

Bună revanșă a lui Russ

În primul joc din bracketul principal, Fręch s-a confruntat cu o altă calificată, Elena-Gabriela Ruse (a 82-a WTA). Jucătorul de la Loturi a jucat cu românul de o lună pentru a doua oară în viață. În august 2020, ea a câștigat două seturi cu el în timpul unui meci de la Praga.

De data aceasta reprezentantul lui Piolo-Cervonic a fost nevoit să recunoască superioritatea rivalului. Bucureștiul a rupt un stâlp de opt ori, în trei jocuri decisive. O a doua pasă slabă i-a eliminat pe francezi în acea zi și, după aproape 2,5 ore de competiție, Roose s-a putut bucura în sfârșit de victorie.

În 1/8 de finală, românca va juca cu a patra cap de serie a estonei Annette Kontaveit.

Elena-Gabriela Roose (România) – Magdalena Frech (Polonia) 6-2, 3-6, 6-4

Petrecerea și Swedec se relaxează

În primul rând, cea mai mare vedetă a evenimentului de la Sydney ar trebui să fie Ashley Party, care, după ce a câștigat duminică la Adelaide, a decis să se retragă înainte de Australian Open Grand Slam de săptămâna viitoare.

Același lucru a făcut și Iga Swidek, care a făcut sâmbătă prima sa apariție mondială în semifinale.

Turneul începe pe 17 ianuarie la Melbourne Park Ground. Pe lângă Fręch și wiątki, în turneu vor juca Hubert Hurkacz, Magda Linette și Kamil Majchrzak. Kacper uk încă se luptă cu calificările, iar Katarzyna Kawa și Urszula Radwańska au fost deja excluse din turneu.