The. Baschetbalişti europeni 3×3 – Polonezii s-au calificat în finala de la Graz

The.  Baschetbalişti europeni 3×3 – Polonezii s-au calificat în finala de la Graz

Nationala Poloniei a baschetbalistilor 3×3, gratie victoriei in semifinalele turneului de calificare de la Constanta, Romania, fata de Marea Britanie 21:19, a avansat in finala din septembrie a campionatului european la acest tip de baschet. Aruncarea lungă a lui Daniel Gołębiowski a sigilat victoria.

Meciul a fost foarte bine echilibrat. Britanicii au început mai bine, conducând cu 5:3, 8:3 sau chiar 10:3. Polonezii, datorită apărării bune și acțiunilor în atac ale lui Michai Samsonovic, au egalat la 13:13 la cinci minute de la final. În următoarele minute a avut loc o remiză la 16:16, 17:17, 18:18 și 19:19. Gołębiowski a dat mingea decisivă de la distanță, dintr-o poziție foarte dificilă. Ceasul arăta 53,9 secunde până la sfârșitul timpului inițial, iar din moment ce meciul se termină devreme, când una dintre cele două echipe a marcat 21 de puncte, polonezii și-au ridicat mâinile în gest de victorie după un minut de aruncare, apoi s-au îmbrățișat. . Cel mai bun jucător din semifinale a fost Samsonowicz, care a marcat 8 puncte.

În sferturile de finală precedente, jucătorii antrenorului Pyotr Rinkel au învins Estonia cu 21:16. În primul meci au pierdut cu 14:16 cu Muntenegru, iar în al doilea au învins Macedonia de Nord cu 21:18. Și fiecare dintre: Adrian Bogucki – 22, Michał Samsonowicz – 20, Mateusz Szlachetka – 12 și Daniel Gołębiowski – 9 puncte în turneu.

La Constana, baschetbalistii 3×3 de la Graz (9-11 septembrie) au fost promovati la Campionatul European – Polonia si Muntenegru, care au invins Ungaria cu 21:9 in a doua semifinala.

Șansele – într-un meci de corespondență cu a treia echipă dintr-un turneu similar de la Tel Aviv – vor avea și a treia echipă (se va lua în considerare procentul de câștiguri și locul în clasamentul FIBA).

READ  Pago, o aplicație fintech pentru gestionarea bugetului acasă, a fost lansată în Polonia. Veți plăti facturile de la telefon, TV sau electricitate

Austria (țara gazdă), Serbia (campioana europeană) și echipele de top FIBA: Lituania, Letonia, Belgia și Țările de Jos vor participa cu siguranță la Campionatele Europene din septembrie. Au fost șase locuri de câștigat în cele trei calificări (Constanta, Tel Aviv și Cipru).

Campionatul European 3×3 de la Graz va fi cea de-a șaptea ediție a campionatului Bătrânului Continent la acest tip de baschet. Până acum, Polonia a concurat de patru ori și a câștigat medalia de bronz în 2021 la Paris.