The. Jucători de baschet europeni 3×3 – Polonezele indomabile au câștigat promovarea la…

The.  Jucători de baschet europeni 3×3 – Polonezele indomabile au câștigat promovarea la…

Nationala Poloniei a baschetbalistilor 3×3 s-a calificat in finala din septembrie a Campionatului European, invingand Romania cu 21:16 in semifinalele turneului de calificare de la Constanta. Echipa poloneză a obținut un set complet de victorii în calificări – două în grupă și două în meciurile din play-off.

Duminică mai devreme, în sferturile de finală, Polonia a fost mai bună decât Marea Britanie, câștigând cu 18:16. În faza grupelor, antrenorii Carolina Slachta au învins Estonia cu 12:10 și Belgia cu 16:7.

Polonezele au fost formate din: Claudia Gerchen (17 puncte în toate meciurile), Aldona Morawiec (15 puncte), Claudia Sosnowska (14 puncte) și Anna Pavoska (9 puncte).

„Succesul a fost determinat de apărare în fiecare meci, iar meci cu meci a fost mai bun. În atac, fetele din meciurile următoare au fost + flare + ritm și eficiență” – a declarat pentru PAP antrenoarea Karolina Szlašta imediat după semifinale.

Primele trei dintre cele 12 echipe de la Constana și-au asigurat o promovare directă la turneul de la Graz – acestea sunt finaliste: Polonia și Estonia, care au învins în mod palpitant Letonia după 16:15 în prelungiri. Meciul de seară pentru locul trei – România vs Letonia va alege ultima echipă care va merge la Campionatul European. Cea de-a patra echipă va avea, de asemenea, o șansă într-un meci de corespondență cu a patra echipă la un turneu similar de calificare la Tel Aviv.

Albul și roșu sunt pe locul patru în clasamentul mondial al Federației Internaționale de Baschet. Campionatul European 3×3 de la Graz va fi cea de-a șaptea ediție a turneului la acest tip de baschet. Până acum, polonezele au evoluat la un eveniment în această ordine o singură dată – în 2019 și au ocupat locul 12.

READ  Metadatele filmului pentru Vladimir Putin. Aceste numere pot fi falsificate

Patru echipe participă deja la Campionatul European 3×3: Austria (ca gazdă), campioana Vechiului Continent – Spania și cele mai bune două echipe din clasament: Germania și Franța. La Graz vor concerta 12 trupe. (PAP)