Thrillere la Madrid. Încă o dezamăgire pentru fosta campioană la US Open

Thrillere la Madrid.  Încă o dezamăgire pentru fosta campioană la US Open

PAP/EPA/DAVE HUNT/ În imagine: Anastasia Pavlyuchenkova

Lukas Ivanek

Emoție incredibilă la Campionatele WTA 1000 de la Madrid! Anastasia Pavlyuchenkova a salvat mingea de meci și a învins-o pe Victoria Jimenez Kasintseva după aproape trei ore de maraton. Sloane Stephens a suferit o altă înfrângere amară.

Există o mulțime de bătălii interesante în Madrid chiar de la început. Anastasia Pavlyuchenkova (WTA 599) vs Victoria Jimenez Kasintseva (WTA 175) a durat 2 ore și 52 de minute. Finalista Roland Garros 2021 a câștigat cu 6-1, 6-7(5), 7-6(7). Primele nouă meciuri nu au prefigurat o astfel de luptă. Pavlyuchenkova a condus cu 6-1, 2-0. În al treilea joc din setul doi, Jimenez Kasintseva a salvat patru puncte de break, inspirând-o să riposteze.

Reprezentanta Andorrei a câștigat 3 meciuri la rând de la 2: 4. Mai târziu, în departajare, ea a scăzut cu 2-4. Ea a marcat cinci din următoarele șase puncte și a condus al treilea set. Emoțiile ei erau mai mari. Jimenez Kasintseva a compensat înfrângerea cu 3:5 și din nou a existat o departajare. În el, am trecut de la 3-6 la 7-6. Pavlyuchenkova a salvat mingea de meci și și-a asigurat promovarea după a patra minge de meci.

Pe tot parcursul meciului, Pavlyuchenkova a blocat cinci dintre cele șapte puncte de break și a transformat patru dintre cele 19 puncte de break. Un tenismen din Moscova a avut probleme serioase la genunchi. Nu ai jucat la Roland Garros sezonul trecut. Ea a revenit la competiție în ianuarie anul acesta. La Madrid, ea a câștigat primul turneu WTA 1000 din octombrie 2021 (Indian Wells).

READ  Jucătorii francezi de volei și-au arătat puterea! O intrare surpriză și o victorie decisivă

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: baschetbalistul polonez a fost șocat. „Real sau fals?”

Pavlyuchenkova deține 12 titluri de simplu în Turul WTA. Ultima victorie pe care a câștigat-o în 2018 la Strasbourg. Ea a ajuns la prima finală de Grand Slam la Roland Garros. În clasament, ea se află pe locul unsprezece. Următoarea rivală a moscovitei va fi Daria Kasatkina.

Eugenie Bouchard (WTA 285) a învins-o pe Dayana Jastremska (WTA 149) cu 6-7(6), 6-2, 6-2. În primul set, canadianca a irosit un avans de 3-0 (a avut și break point la 4-0). În setul doi, a luat pauză la 1: 0 și nu a renunțat la avantaj. Iar în setul trei, Bouchard a smuls șase meciuri la rând de la 0-2.

În meciul de două ore și 20 de minute, Jastremska a folosit patru dintre cele opt puncte de break. Bouchard a transformat opt ​​opriri din 21. Canadiană la Madrid jucând pentru prima dată din 2017. Apoi a ajuns în sferturi. Următoarea ei rivală va fi italianca Martina Trevisan.

Bouchard este cunoscută pentru trei performanțe impresionante la turneele de Grand Slam din 2014. A ajuns în semifinalele Australian Open, Roland Garros și finala de la Wimbledon. În clasament, canadianul a urcat pe locul cinci. Ea a câștigat singurul său titlu WTA Tour în 2014 la Nürnberg. Are un record final de 1-7. Ultimii ani au fost o luptă continuă cu problemele de sănătate pentru ea.

A eliminat-o pe Sloane Stephens (WTA 48), pierzând cu 7-5, 4-6, 4-6 cu Jacqueline Christian (WTA 168). Americanul a risipit avantajul 7: 5, 4: 2. În meciul, care a durat 2 ore și 24 de minute, campioana US Open din 2017 a transformat patru din cele cinci puncte de break. Românul a transformat cinci ocazii din șapte în prima repriză. Stephens a fost eliminat în primul tur pentru a șasea oară în acest an.

READ  Codurile F1 revin pe pistă în F1 2021

Irene Borrillo Escuriela (WTA 318) a iesit surpriza, invingand-o pe Kaia Kanepi (WTA 63) cu 6-7(5), 6-2, 6-4. În al treilea set, spaniola în vârstă de 25 de ani revine de la 1: 3. Acesta este debutul ei la turneul WTA 1000. În turul doi o va înfrunta pe americanca Coco Gauff.

Mutua Madrid Open ChampionshipMadrid, Spania)
WTA 1000, teren pe zgură, fond de premii: 7,705 milioane de euro
miercuri 26 aprilie

Prima rundă de simplu:

Anastasia Pavlyuchenkova vs Victoria Jimenez Kasintseva (Andorra) 6-1, 6-7 (5), 7-6 (7)
Alize Cornet (Franța) – Elena Gabriela Rousse (România, s) 6:7 ​​​​(6), 6:4, 6:3
Lesya Tsurenko (Ucraina) – Lucia Bronzetti (Italia) 6-1, 6-3
Jacqueline Christian (România) – Sloane Stephens (SUA) 5-7, 6-4, 6-4
Alicia Parks (SUA) – Anna Karolina Schmidlova (Slovacia, Q) 6-2, 6-7 (5), 6-2
Danka Kovinic (Muntenegru) a trecut de Sara Errani (Italia Q) cu 6-4 6-0.
Erin Borrello Escorihuela (ESP, Q) vs Kaya Kanepi (Estonia) 6-7 (5), 6-2, 6-4
Laura Siegemund (Germania, Q) vs Nadia Podorowska (Argentina) 3-6, 6-3, 6-3
Eugenie Bouchard (Canada Q) – Diana Yastremska (Ucraina Q) 6-7 (6), 6-2, 6-2

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)