Thrillerul Petrei Kvitova în Sydney. Sophia Kenn s-a despărțit

Thrillerul Petrei Kvitova în Sydney.  Sophia Kenn s-a despărțit

La startul WTA 500 de la Sydney, ceha Petra Kvitova s-a luptat dramatic cu olandeza Arantza Rus. Sofia Kenin, jucătoarea americană care a fost bătută de jucătoarea rusă de tenis Taria Kasatkina, a fost exmatriculată.

Lucas Ivanek

Petra Kvitova

PAP / EPA / JULIEN DE ROSA / În fotografie: Petra Quitova

Ashleigh Barty și Iga wiątek nu sunt la Sydney, au plecat. Cu toate acestea, există multe vedete mari la început. Una dintre ele este Petra Kvitova (WTA 21), care are o luptă criminală cu Arantza Ross (WTA 66) în spatele ei. Dubla campioană olandeză a câștigat meciul cu 3: 6, 7: 6 (4), 7: 5. Cehii au apărat două mingi de meci în al 10-lea joc al setului al treilea.

Meciul a durat două ore și 51 de minute, ambii jucători luând câte trei pauze. Kvitova a marcat trei puncte (109-106) și a depășit-o pe Rus pentru a doua oară. Prima lor întâlnire nu a oferit astfel de sentimente. Cehia a câștigat cu 6-2, 6-2 sezonul trecut la Indian Wells.

Quidova a câștigat la Sydney în 2015 și 2019. O altă rivală cehă, Annes Jaber (WTA 10), a învins-o pe Astra Sharma (WTA 101) cu 6: 1, 6: 3 în 58 de minute. Tunisia a luat 25 din 31 de puncte la prima lor trecere. El a salvat două puncte de break și a folosit patru din cele șapte șanse de breakout.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: antrenamentul nebun al lui Pudzianowski. „Azi a fost cald, -10 C”

Sofia Kenin (WTA 12) a pierdut cu 4: 6, 0: 6 cu Daria Kasatkina (WTA 26). În 63 de minute, campionul Australian Open 2020 a avut șapte puncte de break, dar nu a smuls o singură pasă rivalului său. Rusul a învins patru din cele cinci ocazii. Anett Kontaveit (WTA 7) a ocupat primul loc pe teren propriu cu 31 de puncte din 35, învingându-l pe Shuai Zhang cu 6-3 6-3 (WTA 60).

READ  Kvidova se va lupta cu Rybakina la Miami, iar titlul jubiliar al Cehiei este în joc.

Paula Badosa (WTA 9) a învins-o pe Jelena Ostapenko (WTA 28) cu 7: 6 (1), 6: 1. În primul set, letonul a luat break 5:4 dar nu a încheiat-o cu un serviciu. La tiebreak a luat doar un punct și în al doilea joc nu a spus nimic.

Jacqueline Christian (WTA 73) a câștigat cu 7: 6 (5), 7: 5 Priscilla Hon (WTA 223). În primul set, romanul a revenit cu scorul de 2: 4. În turul doi, Barta se confruntă cu Barbara Krezzhikova, care a fost în fruntea bracketului după retragere.

Sydney Tennis Classic, Sydney (Australia)

Priscilla Hahn (Australia, CM) b Jacqueline Christian (România) 7-6 (5) 7-5

Multe gratuit: Barbora Krezzhikova (Cehia, 3); Corbin Muguruza (Spania, 2)

Vezi si:
Favoritul este de neoprit. Sezonul a început cu explozie
Finala nu a fost o surpriză. Fost lider în clasament cu primul titlu în Australia

Va ajunge Petra Quito în sferturile de finală ale turneului de la Sydney?