Tie break între Turcia și Portugalia cu trei puncte

Turcii și-au răzbunat înfrângerea în fața românilor din turul precedent al Ligii Europa de Aur. Naționala Turciei, care a pierdut acasă cu 2:3, a învins de această dată rivalele cu același raport. Portugalia s-a răzbunat similar, învingându-i pe danezi în fața oaspeților fără să piardă niciun set.

Lupta dintre România și Turcia a arătat bine pentru oaspeți din start. Nici măcar un minut din secțiunea de deschidere nu a reușit să lupte în egală măsură cu concurenții și a eșuat la 18 ani. Situația s-a schimbat în partea a doua. După o deschidere egală, inițiativa a fost luată rapid de romani. Gazdele au condus cu câteva puncte, dar adversarii lor au condus la un final strâns. Cu toate acestea, ultimul cuvânt despre asta aparține acuzațiilor antrenorului Stanku. Al treilea set a fost similar cu precedentul. Și multă vreme românii au avut un avantaj de câteva puncte, apoi au pierdut setul. După o performanță favorabilă, gazdele s-au bucurat de încă o victorie.

Enervați de această așezare a setului al treilea, turcii au dominat setul al patrulea. Din nou, românii nu au putut depăși bariera de 20 de puncte. Tie-break-ul a fost dictat și de oaspeți din start. Gazdele nu au avut niciun argument pentru a-i opri pe rivalii rapidi și au cedat pentru 6. În România, liderul Marion Julian mingeA marcat 22 de puncte. Turcii au marcat cele mai multe puncte – 20 Addis Lakumtsia, a jucat doar primele două și al cincilea seturi, luând înlocuitori în celelalte două. El a adăugat 19 puncte la recordul turcilor Efe Bayram.

România – Turcia 2:3
(18:25, 25:23, 27:25, 19:25, 6:15)

READ  Kalendarz Mistrzostw wiata Hard Enduro. HERO Challenge bez statusu mistrzostw w 2022

A doua întâlnire din această grupă, cu portughezii luând-o pe danezi, a adus mult mai puțină emoție. În primul set, gazdele au dictat condițiile de cele mai multe ori. Oaspeții au luat conducerea până la urmă, dar au ripostat și au pierdut cu 24. În următorul mandat, oamenii antrenorului Jose și-au controlat conducerea de la început până la sfârșit. În mare parte trei puncte. Ultimul episod a fost foarte unilateral. În ea, danezii nu și-au putut amenința rivalii mai rapizi nici măcar un minut. Oaspeții au pierdut meciul la 14:25.

În formația gazdelor, patru jucători de volei au marcat scoruri din două cifre – Alexandre Ferreira a marcat 14 puncte, Philip Quedigan – 11 dimineata Jose Pedro Pinto – 10. Un singur jucător s-a remarcat în Danemarca – Mats Kait Jensen, A marcat 21 de puncte. Ceilalți colegi ai săi nu au trecut bariera de 6 puncte.

Portugalia – Danemarca 3:0
(26:24, 25:22, 25:14)