Tinerii sunt polii puterii în tenisul de masă. Trei finale la Belgrad

Tinerii sunt polii puterii în tenisul de masă.  Trei finale la Belgrad

La Campionatele Europene de tenis de masă pentru tineret de la Belgrad, naționalele Poloniei au jucat în 3 din 4 finale. Duminică, juniorii au câștigat aurul, în timp ce cadeții și juniorii au câștigat argint.

MK

Materiale de presă / PZTS / Podium Młodzieżowych ME

Aceasta este o realizare istorică pentru Bialow-Czerwonych în Campionatele Europene pe echipe sub 19 ani (juniori, juniori) și sub 15 ani (cadeți, cadeți). Jucătorii noștri de tenis de masă au jucat în total 28 de meciuri și au câștigat 23 dintre ele.

Juniorii (antrenorul Alan Voss) au învins România cu 3:2 în finală, deși pierduseră deja cu 0:2. Anna Pryszka a ales echipa Lucianei Mitrofan care a câștigat 3: 1. Ulterior, Viktoria Wrobel a învins-o pe Elena Zaharia cu 3-1, în timp ce Jusana Vilkos – în patru seturi – și-a câștigat meciul cu Iona Singorsan.

Anterior, polonezele (a jucat și Ilona Stwierdnia, iar Anna Kubiak a fost rezervă) au învins Italia cu 3-0, Norvegia cu 3-0 și Slovacia cu 3-0 în grupă cu Spania cu 3-0 în optimile de finală. 3: 1 cu Ucraina în sferturile de finală și 3: 1 împotriva Suediei în semifinale.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: Așa s-au distrat reprezentanții Poloniei

În jocul pentru aur, actualii juniori (antrenor Patrick Zendrejewski) au pierdut în fața românilor cu 2:3. Cu scorurile de 0: 1 și 1: 2 au marcat Milos Redzimski și Maciej Kubic. În lupta decisivă, Redzimski a pierdut cu 2:3 în fața lui Iulian Chiriță, cu care va forma acum o pereche de dublu la MEJ 2022. Mateusz Zalewski și anterior Szymon Kolasa și Patryk Lewandowski au jucat în finală.

READ  Acum 30 de ani, Consiliul pentru asistență economică reciprocă a fost dizolvat

În comparație cu echipa „Golden” din 2021, Redzimski, Kubic și Kolasa au evoluat în capitala Serbiei, iar jucătorii din 2002 Samuel Kulzicki și Lukas Sokolovski au fost înlocuiți de Zalevsky și Lewandowski.

Pe drumul spre argint, Polonia a câștigat grupa împotriva Spaniei cu 3:1, Italiei cu 3:1 și Portugaliei cu 3:0. Ei au învins apoi Cehia cu 3-0 în optimile de finală, Turcia cu 3-0 în sferturile de finală și Franța cu 3-1 în semifinale.

Medalia de argint a fost câștigată și de cadeții, antrenați de Mateusz Cernik. În finala cu România au condus cu 2:1 după ce Natalia Bogdanovic s-a impus cu Alesia Sofia Sperlia cu 3:1, iar Zobia Slivka / Bogdanovic s-au impus la dublu cu Sferlia / Bianca Mei Rosu 3:2. Ulterior, Bogdanović a pierdut cu 0:3 cu Mei Rosu, iar cu Slivka Sferlei cu 2:3 în meciul decisiv.

Cadeții noștri, ca și juniorii, au înregistrat 6 victorii: Belgia 3: 0 în grupă, Cehia 3: 1, Bulgaria 3: 0 și în faza eliminatorie Moldova 3: 0, Turcia 3: 1, Portugalia 3: 1 și Karolina Hola și Natalia Gavorska.co-dezvoltate cu Slivka și Bogdanovich.

Pe locul 9 au ocupat și cadeții (antrenorul Maciej Karmoliński). Marcel Błaszczyk, Rafał Formela, Artur Grome și Mateusz Sakowicz au marcat pentru Croația 3: 0, în timp ce Bulgaria a pierdut 1: 3 și Suedia 2: 3. A învins Germania cu 3–1 în play-off și a pierdut cu 1–3 în fața României în optimile de finală. În meciurile pe locurile 9-16, jucătorii de ping-pong polonezi au câștigat cu Slovacia 3: 1 și cu Spania 3: 0.

Rezultatele finale ale Campionatului European pe echipe:

READ  Ungaria. Sondaj: Opoziție unită cu un avantaj mic față de Fidesz

Juniori Feminin Polonia – România 3: 2
Viktoria Wrobel – Iona Singhorsen 1: 3 (11: 5, 6:11, 7:11, 9:11)
Zuzanna Wielgos – Elena Zaharia 0: 3 (8:11, 12:14, .6: 11)
Anna Przeska – Luciana Mitrofan 3: 1 (9:11, 11: 9, 11: 7, 11: 6)
Victoria Wrobel – Elena Zaharia 3: 1 (8:11, 11: 9, 11: 7, 11: 7)
Zuzanna Wielgos – Ioana Singeorzan 3: 1 (11: 7, 9:11, 11: 8, 11: 3)

Juniori Polonia – România 2: 3
Maciej Kubik – Iulian Chirita 1: 3 (7:11, 6:11, 11: 6, 2:11)
Miłosz Redzimski – Darius Movileanu 3: 2 (11: 7, 16:14, 8:11, 7:11, 11: 7)
Mateusz Zalewski – Eduard Ionescu 2: 3 (11: 8, 7:11, 11: 7, 9:11, 9:11)
Maciej Kubik – Darius Movileanu 3: 2 (11: 8, 9:11, 11: 5, 4:11, 11: 8)
Miłosz Redzimski – Iulian Chirita 2: 3 (10:12, 12:10, 11:8, 5:11, 7:11)

Cadeți Polonia – România 2: 3
Natalia Bogdanovich – Alesia Sofia Sperlia 3: 1 (7:11, 11: 7, 11: 9, 18:16)
Zofia Śliwka – Bianca Mei Rosu 1: 3 (10:12, 9:11, 12:10, 9:11)
Śliwka / Bogdanowicz – Sferlea / Mei Rosu 3: 2 (11: 6, 11: 7, 12:14, 6:11, 11: 9)
Natalia Bogdanovic – Bianca Mei Rose 0: 3 (9:11, 9:11, 9:11)
Zofia Śliwka – Alesia Sofia Sferlea 2: 3 (7:11, 12:10, 9:11, 11: 6, 8:11)