Tokyo 2020. Cunoaștem toate echipele care au ajuns în sferturile de finală la fotbalul masculin

Doar Germania a remizat cu Coasta de Fildeș (1-1) – am scris mai multe despre asta aici. La rândul lor, francezii au fost zdrobiți de japonezi (0-4). Gazdele au asaltat turneul – și au ajuns în playoff cu puncte complete. Niciun alt participant la luptă nu a reușit o astfel de artă.

Argentinianul care a încheiat aventura cu olimpiadele ar trebui, de asemenea, tratat ca o surpriză. După o remiză cu Spania (1-1), au adunat în total patru puncte. Concurând prin corespondență pentru locul al doilea în grupă, oferindu-le o promovare, au pierdut în fața Egiptului cu o diferență de goluri chiar mai rea.

Dintre diviziile europene, doar Spania a rămas pe câmpul de luptă, fără unul dintre liderii săi – Dani Ceballos. Jucătorul lui Real Madrid a fost accidentat în primul meci din faza grupelor și este posibil să nu-l mai vedem la Tokyo.

În meciul împotriva Arabiei Saudite (3-2), brazilianul Richarlison a mai marcat două goluri. Aceasta înseamnă că a deblocat deja ratingul lunetistului cu 5 ținte pe contul său.

Meciurile din sferturile de finală se vor disputa pe 31 iulie (sâmbătă).