Tokyo 2020. Recordul mondial al Alexandrei Miroslav! Final de alpinism în curs

Tokyo 2020. Recordul mondial al Alexandrei Miroslav!  Final de alpinism în curs

Miroslav s-a calificat în ultimii opt sportivi de vineri din competiția olimpică într-o combinație de alpinism sportiv din Tokyo. Cel mai bun din calificări a fost slovenul Janja Garnbrit, iar polonezul a ocupat locul șapte.

Competiția a început în finala de vineri cu o cronometru în sferturile de finală. Alexandra Miroslav s-a confruntat la început cu coreeanul Seo Chaeyhun. Poloneza a continuat cu un timp de 7,49 secunde.

În semifinale, adversarul ei a fost japonezul Akio Noguchi. Mirosław s-a dovedit a fi din nou mai bun, atingând un timp de 7,03 secunde, cu doar 0,07 secunde mai rău decât recordul mondial. Japonezii nu au ajuns în vârf.

În finală, a învins-o pe franceza Anouk Joubert cu un scor de 6,84, stabilind un nou record mondial!

Jucătorii concurează într-un grup format din cronometrul menționat anterior, rock (începând cu ora 11.30) și progres (14.10). Clasamentul final este determinat de produsul locurilor ocupate la toate evenimentele.

Femeile poloneze sunt specializate în sprint, în care au câștigat campionatele mondiale de două ori (2018 și 2019). A terminat pe locul patru în grupă în 2019.

READ  Bătălia curcubeului din München. Meciul dintre Germania și Ungaria nu va fi un meci obișnuit între Beckennon