Tokyo 2020. Volei. Cine este rivalul polonezilor în sferturile de finală?

Tokyo 2020. Volei.  Cine este rivalul polonezilor în sferturile de finală?

După o înfrângere neașteptată în primul meci împotriva Iranului 2: 3, jucătorii de volei au revenit pe drumul cel bun învingând Italia (3: 0), Venezuela (3: 1) și Japonia (3: 0). La sfârșitul meciurilor de grup ale jucătorilor de la Vital Heinen, așteaptă o întâlnire dificilă cu Canada (duminică, ora 2.00). Acest duel va stabili dacă vom avansa în sferturile de finală de pe primul loc în grupă. Fiecare victorie va atinge acest obiectiv. Puteți spune că totul merge conform planului, dar trebuie să vă amintiți că, după pierderea în Iran, primul loc nu a fost clar. Acum, din fericire, Piao Ziruni avea totul în mâinile lor.

Pe cine ne vom întâlni în sferturile de finală? Toate indică faptul că ar putea fi Argentina sau Franța. Pentru a fi printre primii opt, „Trójkolor” a trebuit să-i învingă pe ruși și au reușit să o facă. Datorită acestui fapt, ei încă mai contează în competiția din grupa B. Au încă un meci împotriva Braziliei care joacă bine. Nu va fi ușor pentru francezi. Pentru mine, Argentina va fi un adversar perfect pentru Eagles în sferturile de finală. Nu este dificil să identifici un favorit clar. Voi evalua apoi șansele noastre de a ne califica în semifinale ca fiind enorme. Trebuie să așteptăm puțin mai mult pentru deciziile cruciale din „Grupul morții”. Franța va lupta cu siguranță până la capăt pentru a juca în sferturile de finală. La fel ne putem aștepta și în duelul dintre Argentina și americani, care se vor confrunta cu un meci de la cap la cap.

READ  Oficial: Milan Skriniar părăsește Inter Milano

Jocurile Olimpice de la Tokyo în plină desfășurare Verifica acum

Ce se poate spune despre polonezi? În primul meci, a fost clar cine și-a făcut debutul olimpic. Olek Śliwka și Kuba Kochanowski participă pentru prima dată la cel mai important eveniment sportiv din lume și au început nervos turneul. Nu au fost unii pe alții în meciul împotriva Iranului. Dar performanța lor ulterioară a fost foarte bună. Amândoi „cresc” cu fiecare duel și poți vedea din ce în ce mai multă încredere în sine în jocul lor. Cred că Alyuka, Kochanowski și ceilalți reprezentanți ai noștri vor fi gata 100% pentru sferturile de finală.

Mă tem că nu am reușit să jucăm nici măcar o dată, astfel încât „șase” păreau să fie într-o formă foarte bună. Există momente în care doi sau trei jucători fac o treabă grozavă, iar restul sunt puțin mai răi. Avem o mulțime de probleme cu mingile situaționale. Și aceasta este o piesă inexactă, iar această piesă nu este foarte exactă. Este nevoie de îmbunătățirea alfabetului de volei. Aștept o „tragere” pentru întreaga echipă și sperăm că va fi așa în sferturile de finală.

Desigur, trebuie să vă amintiți că acesta este doar un sport și situația poate fi diferită. Cred cu tărie că vom ajunge în semifinale și vom câștiga râvnita medalie. Avem o echipă cu adevărat puternică la aceste olimpiade și în câteva zile această echipă se va confrunta cu cel mai important meci de volei polonez din ultimele două decenii.

Nu înțeleg motivele pentru care factorii de decizie aduc modificări regulilor de arbitraj olimpic. Piesa care a fost legală în Liga Națiunilor acum trei săptămâni este acum considerată o greșeală. Cineva a venit cu ideea că trebuie să faci asta, dar cred că Olimpiada nu este cel mai bun moment pentru a aborda acest subiect atât de temeinic. Și cel mai rău dintre toate, inconsecvența din partea arbitrilor. Din păcate, mult depinde de interpretarea judecătorilor. Punerea în aplicare a acestor schimbări în cadrul olimpiadelor ne va face să vedem nervii și certurile pe teren de mai multe ori. Nu este deloc necesar.

READ  Mate Cash va fi dor de Albania. Reprezentantul polonez a părăsit adunarea. S-a accidentat în meciul cu Cehia