Trei sute de bătălii la Madrid. Sabalenka și-a întâlnit adversarul în semifinale

Trei sute de bătălii la Madrid.  Sabalenka și-a întâlnit adversarul în semifinale

PAP / EPA / Rodrigo Jimenez / Foto: Maria Zachary

Lucas Ivanek

Maria Zaccari a luptat la 3 seturi împotriva româncei Irina-Camelia Pegu la WTA 1000 de la Madrid. În semifinale, ea va concura împotriva jucătoarei grecești Arina Sabalenka.

Primele două sferturi de finală s-au jucat marți la Madrid. Arina Sabalenka a avansat în semifinale și și-a așteptat adversara. Ea a fost selectată într-o confruntare dintre Maria Zachary (WTA 9) și Irina-Kamelia Pegu (WTA 35). A fost un maraton care s-a încheiat cu femeia greacă care a câștigat 6:7(3), 6:4, 6:2.

În al treilea joc, Zachary a făcut o pasă pentru a marca o pauză de retur la scurt timp după. Fiecare punct de pe teren a fost luptat cu înverșunare. Schimburile au variat în funcție de schimbările de viteză și direcție. În principal, Begu a fost cel care a luat mingea și a încercat să prelungească jocul.

Romanul a fost foarte atent și eficient la curte în cele mai importante acțiuni. Grecii nu au putut suporta schimburile pentru mult timp și au stricat mai mult. S-a luptat și cu serviciul. A făcut dublă greșeală în al șaptelea joc. A fost multă emoție în optimi. Sakari a avut patru puncte de break, dar Pegu a luat în cele din urmă scorul de 5-3.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Se numește vacanță! Jędrzejczyk relaxare sub palmieri

Nu au lipsit drama și interludiile la final. Zakari și-a făcut adversarul să rateze cu o centrare adâncă din forehand pentru a egala scorul la 5:5. Câteva clipe mai târziu, ea întoarce serviciul și trântește un forehand în plasă. Grecia a revenit iar soarta setului istovitor a fost decisă de un tie break. În ea, Pegu a dat dovadă de persistență de fier. A marcat cinci puncte consecutive de la 2-3. Setul s-a încheiat cu un as.

READ  Prim-ministrul Tusk a construit autostrăzi un record? Verificăm

Primele trei jocuri din setul doi s-au încheiat cu pauză. Sakari a marcat două goluri după ce a menținut serviciul și a condus cu 3:1. După aceea, evenimentele din instanță s-au mișcat foarte repede. Begu și-a pierdut fluența și a făcut mai multe greșeli. În al șaptelea joc, a pierdut serviciul din cauza unei duble greșeli. Românca a urmat și a trecut de la 2:5 la aproape 4:5. Sakari nu a lăsat-o să facă mare lucru, deoarece a folosit mingea 5:4 în setul doi.

În al treilea set, Sakari ar fi putut să fie în jos cu 0:2, dar a păstrat serviciul după ce a salvat două puncte de break. După ce a ieșit din necazuri, a luat o pauză după o luptă dură pentru beneficii. Următoarele meciuri au fost foarte strânse. În acțiunile importante, Zakari a dat dovadă de mare calm și calm. În al șaselea joc, jucătorul grec a aruncat un break point.

Câteva clipe mai târziu, Zakari a condus 5:2, în timp ce Beku, agravat de dificultățile schimburilor, a aruncat înainte și a returnat cererea. Un Sakari concentrat nu a permis o întoarcere și în al optulea joc a pecetluit promovarea. Ea a folosit deja primul punct de meci.

Întâlnirea a durat două ore și 52 de minute. Zachary a transformat cinci pase și a transformat opt ​​dintre cele 21 de puncte de break. A mai înscris cu 10 puncte (109-99) și a mărit egalitatea cu Pegu la 3-1. Grecul a lovit 28 de terminatori cu 56 de erori neforțate. Românul a câștigat 19 mingi drepte și 48 de erori neforțate.

Aceasta este a cincea apariție a lui Zachary la Madrid. Anterior, a avut ghinion în capitala Spaniei, deoarece a avansat foarte mult în turul al treilea. Acum este până la semifinale. Begu își face a treia apariție în sferturile de finală ale turneului (anterior în 2015 și 2016).

READ  Samsung selectat de Vodafone România pentru implementarea rețelei RAN deschise - Samsung Newsroom Polska

Sabalenka și Zakari se vor întâlni pentru a noua oară. Până acum, grecii au fost în fruntea primei confruntări de trei ori la Cincinnati (2019) și de două ori în faza grupelor din finala WTA (2021, 2022). A doua lor confruntare va avea loc în 2023. Sabalenka a câștigat meciul de la Indian Wells cu 6-2, 6-3.

Un sfert de final neașteptat. Se va confrunta cu Ika Svidek
Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)