Trei sute de bătălii pentru finala de la Birmingham. Meciul pentru titlu a durat 37 de minute

Trei sute de bătălii pentru finala de la Birmingham.  Meciul pentru titlu a durat 37 de minute

Călătoria triumfală a lui Beatriz Haddad Mai continuă pe luncă. Duminică, tenismenul brazilian a câștigat WTA 250 de la Birmingham și nu a pierdut în 10 meciuri.

Lucas Ivanek

Beatrice Hadat Mia

Getty Images / Stephen Bond / Fotografie de: Beatrice Hadot Mia

Duminică a fost o zi serioasă pentru jucătorii de tenis din Birmingham. Meciul de semifinale de sâmbătă nu a avut loc din cauza ploii. Pe câmpul de luptă se aflau doi romani, un chinez și un brazilian. Campioana Beatrice Hadat Mia (WTA 32) a luat un avans de 5: 4 în finală împotriva lui Shuai Zhang (WTA 54), eliminând-o pe rivala lui Tianjin. Aceasta este cea de-a 40-a ediție a evenimentului de la Birmingham și a câștigat pentru prima dată titlul de tenismen brazilian.

Mai întâi au avut loc semifinalele, ambele trei sute de flotoare. Zhang a câștigat cu 4: 6, 6: 1, 7: 6 (5) în fața Soranei Sirstia (WTA 36). În al treilea set, jucătorii chinezi au revenit cu scorul de 0: 2. La tie-break 4-1, a pierdut patru puncte, dar a mai adăugat trei. Meciul a durat două ore și 10 minute. Românul a câștigat cu un punct (101-100).

Două ore și 14 minute mai târziu, Hadat Mia a învins-o pe Simona Halep (WTA 20) cu 6: 3, 2: 6, 6: 4. În al treilea set, Brazilia și-a revenit după scorul de 1: 3. Ambii jucători au marcat șase puncte de cotitură. România a câștigat cu un punct (88-87).

Urmărește videoclipul: Iga Swidek sincer despre visele copilăriei. „Nu mă pot imagina cu trofee”

După pauză a avut loc finala, care a durat doar 37 de minute. Startul i-a aparținut lui Zhang, care a făcut breakout și a luat conducerea cu 2-0. Și-a oferit trei șanse de 3-0, dar a eșuat în cinci din șapte jocuri consecutive. Hadat Mia ar trebui să servească pentru 5: 4. Chinezoaica a avut o zgârietură după consult medical.

READ  Atitudinea rușinoasă a elitei poloneze din 17 septembrie 1939. „Nu vă luptați cu bolșevicii”

Zhang a apărut ca al doilea single chinezesc în finala de la Birmingham. S-a alăturat lui Na Li (2009 și titlu 2010). Hadat Mia este acum neînvinsă în 10 jocuri. Săptămâna trecută a câștigat la Nottingham. Brazilianul este acum 2-1 în finală, iar în cazul lui Jong este 3-3.

Zhang a avut voie să meargă în instanță de trei ori în acea zi. Urma să joace finala de dublu cu Elise Mertens. Chinezii și Belgia au pierdut meciul. Ludmila Kisenok și Jelena Ostapenko sunt campioane. Ucraineana a câștigat al șaselea, iar pentru letonă a fost al cincilea titlu la dublu.

Rothesay Classic Birmingham, Birmingham (Regatul Unit)
WTA 250, Bull Court, fond de premii de 251,7 mii. dolari
19 iunie, duminică

Finala de simplu:

Beatriz Haddad Maia (Brazilia) b Shuai Zhang (China, locul 8) 5: 4 & Retragere

Semifinale de simplu:

Shuai Zhang (China, 8) bt Sorana Cyrstia (România, 6) 4: 6, 6: 1, 7: 6 (5)
Beatrice Hadat Mia (Brazilia) cu Simona Halep (România, 2) 6-3 2-6 6-4

Finala de dublu:

Ludmila Kikshenok (Ucraina, 2) / Jelena Ostapenko (Letonia, 2) – Elise Mertens (Belgia, 1) / Shuai Zhang (China, 1) walkover

Citeste mai mult:
Magda Lynette a început cu succes turneul de la Eastbourne
Trei seturi de Urszula Radwańska în Eastbourne. Jucătoarea de tenis a gazdelor a fost surprinsă