Trei sute de lupte ale Daria Kasatkina cu finala US Open. Înfrângerea Soranei Sirstee

Trei sute de lupte ale Daria Kasatkina cu finala US Open.  Înfrângerea Soranei Sirstee

Rusoaica Daria Kasatkina a avansat în runda următoare a WTA 250 de la Melbourne, depășind opoziția americanului Madison Keys. Jucătoarea română Sorana Cîrstea a fost eliminată din turneu.

Lucas Ivanek

Daria Kasatkina

Getty Images / Oleg Nikishin / Foto: Daria Kasatkina

Meciurile din turul doi au avut loc joi la Melbourne. Au urmat lupte aprige între Taria Kasatkina (WTA 26) și Madison Keys (WTA 56). Două ore și 13 minute mai târziu, Rusia a câștigat cu 7: 6 (4), 2: 6, 6: 3. În al treilea set, finalista US Open 2017 a izbucnit cu 3-2, dar a pierdut patru jocuri.

Keys a lovit nouă ași, dintre care șapte au fost în primul set. Jocul a avut 38 de puncte de break și 13 breakouts, dintre care șapte au fost marcate de americani. Kasatkina a mai marcat trei puncte (105-102). Rusoaica a făcut șapte greșeli duble, dintre care cinci au fost la prima petrecere.

În primul tur, Sorana Cîrstea (WTA 39) a învins-o pe Warvara Grosva cu 6: 0, 6: 0. Nu s-a calificat în sferturi de finală, deoarece a pierdut în fața Amanda Anisimova (WTA 78) 4: 6, 1: 6. În 77 de minute, americanul a lovit două din trei puncte de break și a folosit patru descoperiri.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: … sosește un portar pentru o lovitură liberă. Vezi ce a ieșit din asta!

Clara Dawson (WTA 44) i-a dat jocul lui Cincy Lin Zhu (WTA 114). În minutul 51, Tunga a marcat 27 din 33 de puncte cu prima sa pasă și a folosit-o pentru a sparge cinci din șapte ocazii. În sferturile de finală o va înfrunta pe Alexandra Sasnovich (WTA 107), care a învins-o pe Rebecca Peterson (WTA 88) cu 6: 2, 6: 4 în 87 de minute. Ambii tenismeni au avut cinci puncte de break. Belarusa a pierdut serviciul o dată și a avut patru pauze.

READ  România. Președintele este de acord să conducă NATO în țară

Nouria Barisas-Diaz (WTA 66) s-a impus cu 3-6, 7-5, 6-1 după două ore și 28 de minute după Claire Liu (WTA 94). Jucătoarea spaniolă a făcut cinci puncte de cotitură și se confruntă cu Kasatkina în sferturi. Sarah Sorbes (WTA 36) a pierdut cu Kamilla Rachimowa (WTA 120) 6: 7 (3), 4: 6. Într-un meci care a durat două ore și 25 de minute, jucătorul rus a primit patru pase de la adversarul său.

Melbourne Summer Set 2, Melbourne (Australia)