Trezirea BVB în St. James Park. Lui Newcastle United îi lipsește spiritul

Trezirea BVB în St.  James Park.  Lui Newcastle United îi lipsește spiritul

Borussia Dortmund a surprins învingând cu 1-0 pe Newcastle United în deplasare. Singurul gol a fost marcat pe finalul primei reprize de Felix Nmecha după un contraatac perfect. Situația din Grupa F a Ligii Campionilor a devenit foarte interesantă.

Thomas Galinsky

Bucuria jucătorilor Borussia după golul din meciul cu Newcastle

PAP/EPA / Adam Vaughan / În fotografie: bucuria jucătorilor Borussia după golul din meciul cu Newcastle

Există ceva special în serile Ligii Campionilor din St. Louis. James Park. Este adevărat că de data aceasta echipa Newcastle United nu s-a putut adapta și a pierdut cu Borussia Dortmund cu 0:1, dar ambele echipe au jucat cu o intensitate incredibilă. Nu a fost timp să clipească, cu atât mai puțin să mergem la o ceașcă de ceai, în prima sau a doua jumătate.

Borussia a avut un cuțit în gât pentru că după două meciuri a închis tabela cu doar un punct. Trezirea a venit în cel mai bun moment posibil. A fost unul dintre cele mai bune meciuri ale BVB din acest sezon. Victoria este umilitoare, dar pe deplin meritată.

Borussia a fost mai bun, dar a luat conducerea abia în minutul 45. Oaspeții au lansat un contraatac strălucit, început de Niko Schlotterbeck după o interceptare, trăgând mingea în suprafața de pedeapsă, Felix Nmecha a tras o minge perfectă în plasa laterală, iar Nick Pope nu era în stare să facă nimic.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: job de vis! Mbappé a primit aplauze de la prietenul său

Primele 15-20 de minute? Foarte intens. Stadionul era în flăcări, iar suporterii care au reacționat spontan au dus echipa Newcastle în tribune. Deși gazdele nu au fost la fel de entuziasmate ca în timpul meciului cu Paris Saint-Germain de acum câteva săptămâni. Ritmul scădea minut de minut.

READ  Scenariul negru s-a adeverit! Încă o lovitură pentru Legia Varșovia

Borussia a reușit să-și impună propriul stil de joc și ar fi putut marca cu ușurință mai multe goluri până la finalul primei reprize. Donnell Malin însuși a tras cel puțin cinci focuri de armă. După unul dintre contraatacuri, Pope a dat dovadă de reflexe uimitoare, apărând mai întâi șutul lui Malen, iar după un timp apărând și urmărirea lui Niklas Fuelkrug.

Newcastle arăta foarte prost ofensiv. A fost o lipsă de calitate în repriza adversă. Anthony Gordon a avut singura șansă rezonabilă în prima repriză, dar a șutat foarte clar și Gergor Kopil a făcut față fără probleme. Dar nici Borussia, care a jucat bine, nu ar fi trebuit să câștige acest meci. În minutul 57, Callum Wilson a avut o ocazie periculoasă, dar a șutat direct la portar de la câțiva metri distanță. La acest nivel nu poți ignora astfel de oportunități dacă vrei să câștigi puncte.

Cu cât mai aproape de final, cu atât gazdele se află mai des în suprafața de pedeapsă a adversarilor. A fost aproape de încă două ori – mai întâi, Wilson a lovit bara transversală după ce a centrat dintr-o lovitură liberă, iar în prelungiri, Anthony Gordon a blocat golul.

Newcastle United – Borussia Dortmund 0:1 (0:1)
0:1 Felix Nmecha 45′

Compoziții::

Newcastle: Nick Pope – Kieran Trippier, Fabian Scheier, Jamaal Lascelles, Dan Byrne (70′ Matt Targett) – Sean Longstaff (65′ Sandro Tonali), Bruno Guimarães, Joelinton (65′ Jacob Murphy, 70′ Joe Willock) – Miguel Almiron, Alexander Isak (15′ Callum Wilson), Anthony Gordon.

Borussia: Gregor Koppel – Marius Wolff, Mats Hummels, Niko Schlotterbeck, Ramy Bensebaini – Marcel Sabitzer, Emre Can (43′ Salih Ozkan), Felix Nmecha (79′ Giovanni Reyna) – Donyiel Malen (78′ Niklas Sule), Niklas Fuelkrug (79) ). ‘Sebastien Haller), Marco Reus (63’ Karim Adeyemi).

READ  Sampdoria-Juventus: La ce oră? Unde te uiti? Transmisiuni live pe Internet și TV

Cartonașe galbene: Bruno Guimaraes (Newcastle) Wolff (Borussia).

Judecător: Artur Dias (Portugalia).