Turneul WTA de la Varșovia: Ana Bogdan este prima finalistă

Primul set a început cu o serie de breakouts din ambele părți. Românul a pus pe primul loc cererea și a luat avans cu 5:3. Bindel nu a cedat, ducând la egalitate, dar nu a putut schimba soarta acestei partide – Bogdan a rupt-o din nou și a câștigat cu scorul de 7: 5.

Tendința celui de-al doilea set a fost similară, cu o bijuterie pentru bătălia de pietre prețioase de la început până la sfârșit. De data aceasta ucraineanul a câștigat primul, conducând cu 5: 4, dar încă trei jocuri a mai fost câștigat de România, care a câștigat 7: 5.

Adversarul lui Bogdan în finală va fi francezul Garcia, care l-a eliminat pe liderul clasamentului WTA, Iga Świątek, în sferturile de finală, și l-a învins anterior pe italianul Biolini. Elvețiana Viktorija Kolubik.

Ana Bogdan (România) – Katerina Bindal (Ucraina) 7: 5, 7: 5

***

Vederea i se deteriora pe zi ce trece. Prima într-un ochi. Acțiuni în sală, o minge l-a lovit în față și Michał Globisz a fost la spital. Mai târziu, vederea din celălalt ochi s-a estompat. Cu toate acestea, antrenorul și educatorul calificat de tineret se mai găsesc pe tribunele stadionului din Kdynia – vine la meciuri, iar prietenii îi spun ce se întâmplă pe teren. În „Raze X”, apărătorul medaliatilor de aur ai campionatelor europene în urmă cu câțiva ani vorbește despre învățarea unei noi vieți și așezarea capului într-un unghi în care poate vedea numărul căruciorului care se apropie de la oprire.