Turneul WTA de la Varșovia – Kania-Choduń pierde în sferturi…

Paula Kania-Sotun, împreună cu Cehia Renata Vorakova, au pierdut cu 3-6, 4-6 în fața Nadela Dzalamicze și Viktorija Kolubic în sferturile de finală ale turneului WTA de la Varșovia. Câștigătoarele le vor întâlni în semifinale pe Katharina Kava și Alija Rosolska.

Georgienii și elvețienii au început meciul cu brio – luând conducerea cu 5-0. În cele din urmă, Polka și Czech s-au grăbit să compenseze înfrângerea, dar nu au putut egala și au pierdut setul 3: 6.

Al doilea start a fost și mai egal, dar rezultatul a aparținut lui Dzalamidze și Golubice, care au câștigat cu scorul de 6: 4.

În semifinalele de vineri, ei vor juca cu polonezele Cava și Rosolska, care au câștigat două meciuri, alături de venezueleanca Andrea Camis și brazilianca Laura Picozzi.

Wynik ćwierćfinałów debla:

Katarzyna Kawa, Alicja Rosolska (obie Polska) - Andrea Gamiz, Laura Pigossi (Wenezuela, Brazylia) 7:6 (7-4), 6:2
Ana Bogdan, Kristina Mladenovic (Rumunia, Francja) - Anna Bondar, Kimberley Zimmermann (Węgry, Belgia) 6:7 (2-7), 6:3, 11-9
Natela Dzalamidze, Viktorija Golubic (Gruzja, Szwajcaria) - Paula Kania-Choduń, Renata Voracova (Polska, Czechy) 6:3, 6:4
Anna Danilina, Anna-Lena Friedsam (Kazachstan, Niemcy) - Alexandra Ignatik, Gabriela Lee (obie Rumunia) 6:2, 6:3